Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Własny Biznes

Jak podjąć decyzję o zmianie pracy?

Dla mnie praca w stylu freelance zaczęła się jakoś tak naturalnie. Po skończeniu studiów (a nawet już w trakcie), jak chyba większość z was zaczęłam udzielać lekcji prywatnych. Na początku byłi to głównie znajomi oraz dzieci znajomych moich rodziców i przypominało to bardziej pracę charytatywną niż sposób na zarabianie pieniędzy. Ale bardzo szybko spodobał mi się taki styl pracy i wiedziałam już wtedy, że tak właśnie chcę pracować. Jednak niestety plany nie zawsze układały się po mojej myśli i miałam również epizody pracy etatowej, ale zawsze szybko od niej uciekałam.

Czy rzucić wszystko i wskoczyć w ogień?

Tylko wtedy jeśli macie dużo oszczędności i spokojnie możecie pozwolić sobie na kilka tygodni lub nawet miesięcy bez solidnych przychodów.

Bycie freelancerem nie oznacza rzucenia pracy i skoku na głęboką wodę. Można, a nawet trzeba zrobić to stopniowo, to znaczy, jeśli jesteście na kontrakcie w szkole językowej lub pracujecie na etacie w szkole publicznej, to zdecydowanie polecam utrzymanie tej pozycji na jakiś czas, dopóki nie rozwiniecie skrzydeł. Oczywiście oznacza to długie godziny pracy, mało snu i brak czasu, zwłaszcza jeśli mówimy o uczeniu, bo doliczamy czas na przygotowanie się do lekcji. Na początku będzie ciężko, może i bardzo ciężko. Ale wystarczy, że pomyślicie sobie, że jest to tylko chwilowe i skupicie się na końcowym celu, czyli pracy na własny rachunek.

Leave a Reply