Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Książki

Repetytorium Maturalne wydawnictwa Macmillan

Dzięki uprzejmości wydawnictwa Macmillan Polska, w ostatnim tygodniu miałam okazję przetestować najnowsze Repetytorium Maturalne autorstwa Marty Rosińskiej (którą miałam ogromną przyjemność poznać osobiście), Lyndy Edwards, Marty Inglot.

Przyznam, że do tej pory nie miałam okazji pracować z żadnym repetytorium wydawnictwa Macmillan, więc bardzo chętnie przeprowadziłam lekcje testowe. Zwykle wykorzystuję repetytoria tylko jako dodatek do lekcji, lub polecam swoim uczniom do wykorzystania w ramach pracy własnej w domu, ponieważ ciężko pracuje się z nimi jako podręcznikami wiodącymi. Ale praca z Repetytorium Macmillan okazała się przyjemnością.

 

Po pierwsze, zaskoczyl mnie fakt, że bardzo łatwo pracuje się z nim jako podręcznikiem wiodącym. Ćwiczenia są bardzo zróżnicowane i poszczególne rozdziały nie są kalką pozostałych. Jest to dla mnie ogromnie ważne, ponieważ wtedy nie ma poczucia, że na każdych zajęciach rozwiązujemy tylko zadania maturalne. A z drugiej strony wiem, że moi uczniowie będą doskonale przygotowani do egzaminu, ponieważ Repetytorium to bardzo dobre kompendium leksykalne i gramatyczne, a także rzetelny trening wszystkich umiejętności językowych.

 

Materiał w Repetytorium jest zorganizowany w bardzo przemyślany sposób.

Praca nad umiejętnościami pisania oraz mówienia jest podzielona na etapy, więc uczniowie nie są ‘rzuceni na głęboką wodę’. Każda sekcja poświęcona pisaniu lub mówieniu dzieli się na:

Get Started – wprowadzenie do tematu, zawiera przydatne zwroty, które zostaną wykorzystane w kolejnych krokach. Znajdują się tutaj pytania do dyskusji oraz obrazki do opisania z użyciem nowych zwrotów.

Activate – część, w której uczniowie mają okazję wykorzystać wprowadzone zwroty w krótkich zdaniach do tłumaczenia.

Practise – zadanie egzaminacyjne. Ale nie jest to po prostu sucho zaserwowane ćwiczenie, są tutaj wskazówki do egzaminu dotyczące tego zadania, przykłady oraz kilka pytań do dyskusji.

 

Bardzo dobrze jest też przemyślana praca nad umiejętnościami słuchania i czytania, która zwykle kojarzona jest ze żmudnym czytaniem lub słuchaniem, a następnie odpowiadaniem na pytania. W Repetytorium znowu jest ona podzielona na etapy:

Get Started  – krótkie wprowadzenie do tematu, pytania do dyskusji.

Practise – zadanie maturalne podzielone na poziom podstawowy oraz rozszerzony.

Get Lexical – mój faworyt, czyli praca nad słownictwem z tekstu. Teksty do czytania i słuchania zawierają bardzo ciekawe słownictwo, o którym zwykle się zapomina. W Repetytorium praca nad słownictwem zawiera ćwiczenia leksykalne oraz pytania do dyskusji z użyciem zwrotów z przeczytanego lub wysłuchanego tekstu.

Get thinking and talking – podsumowujące ćwiczenie, które wymaga od ucznia trochę myślenia oraz ponownego wykorzystania poznanego słownictwa.

 

Ciekawym dodatkiem do Repetytorium są również:

  • Gra Forbidden Words – pomaga w ciekawy i kreatywny sposób utrwalić słownictwo, ułatwia przełamanie bariery w mówieniu, jest świetnym sposobem na trening przed maturą ustną. Koniecznie zajrzyjcie na stronę www.macmillan.pl/forbidden-words po 10 pomysłów na wykorzystanie tej gry na zajęciach. Pomysły są świetne, a powtórki leksykalne nabierają z nimi zupełnie nowego znaczenia (pun intended 😉 ).
  • Use of English Worksheets – dodatkowe zestawy Use of English do każdego unitu. Przydadzą się jako dodatkowy trening do zadań maturalnych, w ramach powtórki lub jako zadanie domowe.

 

Podsumowując: Materiał w Repetytorium jest ciekawy i bardzo dobrze przemyślany. Zawiera angażujące ćwiczenia, które rozwijają wszystkie umiejętności i dają ogromną dawkę wiedzy. Uwielbiam oszczędzać czas przygotowując lekcje, a praca z Repetytorium naprawdę nie wymaga prawie żadnego przygotowania ze strony nauczyciela.  Wszystko jest podane na tacy 🙂 Podoba mi się to!

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Repetytorium, lub je zakupić zerknijcie tutaj.

Grę Forbidden Words oraz Use of English Worksheets możecie nabyć w sklepie Macmillan tutaj i tutaj.

 

Post powstał dzięki uprzejmości wydawnictwa Macmillan.

Leave a Reply