Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Książki

Nowa seria podręczników Optimise

Czy wiecie jakie są 3 główne grzechy podręczników dla młodzieży?

 1. Nudne lub przestarzałe tematy, które nie interesują dzisiejszą młodzież.
 2. Dziecinna grafika.
 3. Brak materiałów dodatkowych dla nauczyciela.

Znacie to?

W poprzednim tygodniu miałam okazję przetestować najnowszy podręcznik Optimise, wydawnictwa Macmillan. Jest to nowa seria przeznaczona dla nastolatków, skierowana głownie do szkół językowych oraz prywatnych. Świetnie sprawdzi się na kursach przygotowujących do egzaminów.

Co rzuciło mi się w oczy już na samym początku, to ciekawe zdjęcia i przyjemna grafika. Na przykład, nie ma w niej żadnych dziwnych superbohaterów… (naprawdę przerabiałam takie podręczniki…). A druga bardzo ważna rzecz to tematy, które są na czasie i tak dobrane, że można ten podręcznik przerabiać zarówno z młodzieżą jak i dorosłymi. Byłaby to ciekawa opcja dla tych grup, na których są razem osoby dorosłe oraz młodzież.

Ale to, co mnie najbardziej zachwyciło, to ilość materiałów dodatkowych dla lektora. To, co znajdziecie w Resource Centre na pewno bardzo ułatwi Wam pracę i pomoże zredukować czas przygotowania do zajęć. Jestem pod ogromnym wrażeniem wszystkich materiałów dodatkowych, które znajdują się w bibliotece cyfrowej:

 • Podręcznik ucznia w wersji cyfrowej – fantastyczna opcja, dzięki której możemy wykorzystać podręcznik interaktywnie na zajęciach. W tej opcji dostępne są również fajne funkcje, takie jak: zaznaczanie, rysowanie, timer, opcja dodania notatek.
 • dodatkowe karty pracy dotyczące kultury oraz oparte o metodę CLIL – świetnie opracowane gotowe do użycia materiały, które można wykorzystać na wiele ciekawych sposobów
 • testy gotowe oraz generator testów (wraz z testami diagnostycznymi oraz końcowymi). Podoba mi się zwłaszcza opcja generowania swoich testów
 • dodatkowe karty pracy z ćwiczeniami na wymowę
 • karty pracy z ćwiczeniami z zakresu Everyday English
 • dodatkowe karty pracy do ćwiczenia gramatyki – ciekawe komunikatywne ćwiczenia dla każdej jednostki.
 • listy słówek
 • materiały video z gotowymi kartami pracy
 • karty pracy ze słownictwa – dodatkowe ćwiczenia powtórkowe wykorzystujące słówka i wyrażenia , które pojawiły się w danej jednostce
 • dodatkowe materiały o kulturze krajów anglojęzycznych wraz z kartami pracy oraz pomysłem na projekt

Logowanie oraz pobieranie materiałów z biblioteki cyfrowej jest bardzo łatwe i intuicyjne, zajęło mi to dosłownie 2 minuty. Wystarczy podać swój email oraz kod dostępu, który znajdziecie wewntąrz książki nauczyciela.

 

Poza przebogatą biblioteką cyfrową, dla ułatwienia naszej pracy sama książka nauczcyciela zawiera kilka ciekawych opcji:

#1 Mixed ability class – krótka sekcja, w której znajdziecie wskazówki jak poradzić sobie w konkretnym ćwiczeniu z grupą o zróżnicowanym stopniu zaawansowania.

#2 Optimise your exam – przy ćwiczeniach egzaminacyjnych są rady oraz  dodatkowe informacje dotyczące egzaminu, które możecie od razu przekazać swoim uczniom.

#3 Lead-in i cultural notes– uwielbiam te sekcje w książce nauczyciela, często są omijane, a można je ciekawie wykorzystać. Jako wprowadzenie do tematu lub dyskusję, albo ćwiczenie typu quiz.

#4 Language note – first aid dla nauczyciela 🙂 Wiadomo oczywiście, że gramatykę mamy w małym paluszku, ale czasami przydaje się taka krótka i wygodna przypominajka o tym jak stosować daną strukturę gramatyczną.

#5 Opcja Flipped Classroom – przy zadaniach na speaking mamy możliwość przeprowadzenia tej lekcji w formie klasy odwróconej. Potrzebne materiały znajdują się w bibliotece cyfrowej zarówno dla ucznia (do przerobienia w domu w formie video) jak i dla nauczyciela.

Jestem pod ogromnym wrażeniem ilości materiałów dodatkowych dostępnych dla nauczyciela w tej serii. Nie pamiętam żadnego innego podręcznika dla młodzieży, na którym dotychczas pracowałam, który miałby bogatszą bibliotekę cyfrową.

 

Po więcej informacji na temat całej serii oraz przykładowe rozdziały zapraszam Was na stronę wydawnictwa Macmillan tutaj

Leave a Reply