Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Rozwój zawodowy

Jak doskonalić warsztat lektorski bez wychodzenia z domu i nie wydając więcej niż 19,50zł.

Jeszcze kilka lat temu chęć doskonalenia warsztatu lektorskiego, wiązała się z wyjazdem do większego miasta oraz sporym wydatkiem. Niedawno jednak zaczęło się to zmieniać i teraz możemy regularnie się doszkalać w zaciszu własnego domu, przy dobrej kawie lub herbacie i bardzo często nie wydając ani złotówki.

Dla tych z was, którzy mieszkają w Warszawie lub Krakowie na pewno nadal dużo łatwiej jest brać udział w szkoleniach i konferencjach. Ja jestem ze Śląska, gdzie takie wydarzenia odbywają się niestety rzadko. Dotychczas udawało mi się wyrwać do stolicy na jakieś szkolenie, ale teraz w związku z rychłym nadejściem na świat mojej córeczki, mój budżet i czas będzie bardzo ograniczony. Zaczęłam więc bardzo intensywnie poszukiwać innych rozwiązań i zebrałam je wszystkie dla was w jednym poście.

Webinaria

Czyli szkolenie online. Trwa zwykle między 30 a 60 minut. O wyznaczonej godzinie siadamy przed komputerem z filiżanką ulubionej kawy i się szkolimy 🙂 Nie jest to zwykły filmik (jak na YouTube), ale raczej interaktywne szkolenie, któremu towarzyszy czat, gdzie możemy na bieżąco zadawać pytania.

Poniżej podaję wam linki do stron, gdzie możecie spodziewać się takich webinariów regularnie.

EduNation – nie tylko darmowe webinaria, ale też mnóstwo wskazówek dotyczących nauczania oraz metodyczny blog.

Anna Popławska – darmowe webinarium w każdy wtorek o godzinie 21:00. Jak już będziecie na stronie Ani, to koniecznie zajrzyjcie do zakładki Gazeta, skąd możecie ściągnąć pierwsze darmowe wydanie magazynu dla nauczycieli Cool School. Ja przeczytałam od deski do deski w jeden dzień!

Wydawnictwa wydające podręczniki do nauki języka angielskiego– coraz więcej wydawnictw korzysta już z tego sposobu szkolenia. Więcej informacji znajdziecie na ich stronach internetowych, m.in.: Pearson, MacMillan, Oxford OUP, Cabridge OUP i wiele innych.

Blogi

W sieci jest teraz masa różnych blogów związanych z językiem angielskim. Nie sposób jest oczywiście śledzić wszystkie. Poniżej podaję wam tylko dwa, które ja regularnie odwiedzam i nigdy nie jest to strata czasu!

Luiza Wójtowicz-Waga – trener języka angielskiego, coach,  a przede wszystkim konsultant metodyczny. Na blogu Luizy znajdziecie mnóstwo praktycznych wskazówek dotyczących metodyki. Szczególnie teraz warto jest zajrzeć na jej bloga, ponieważ Luiza rozpoczęła cykl bardzo ciekawych wpisów – 52 Metodyczne Tygodnie.

Kreatywne Nauczanie Języków Obcych – blog prowadzony przez pełną energii Anielę,  która jak sama mówi o sobie, jest psychofanką projektowania i wykorzystywania materiałów dydaktycznych 🙂 Blog Anieli to kopalnia pomysłów i materiałów na zajęcia.

Grupy tematyczne na Facebooku

Na pewno większość z was należy już do którejś z grup poniżej i wiecie na czym to wszystko polega. Grup o tematyce związanej z językiem angielskim jest o wiele więcej, ale ponownie, wybrałam tylko te, do których należę.

Nauczyciele angielskiego

Uczę angielskiego osoby dorosłe – tą grupę założyłam sama niedawno, więc nie jest nas jeszcze zbyt wielu, ale zapraszamy do dyskusji i wymiany materiałów 🙂

Szkolenia, kursy, konferencje dla nauczycieli języka angielskiego

YouTube

Nie spędzam zbyt wiele czasu na YouTubie, więc nie mam tutaj dla was długiej listy. Ale poniżej znajdziecie dwie pozycje, gdzie na dobry początek znajdziecie kilka przydatnych filmików.

Edunation Teacher TV – na kanale polecam szczególnie serię Metodyczne Espresso, krótkie i treściwe filmiki dotyczące uczenia języków obcych.

Fiszkoteka – znajdziecie tutaj kilka fajnych nagrań webinariów organizowanych przez Fiszkotekę.

Magazyny dla nauczycieli języka angielskiego

Jest to jedyna pozycja w tym wpisie, za którą trzeba zapłacić, ale koszt to nie więcej niż 20zł. Oba magazyny można zaprenumerować w promocyjnych cenach na stronie internetowej (linki pod tytułami), a jeśli wolicie kupować pojedyncze numery, znajdziecie je w wielu salonach prasowych oraz Empiku.

The Teacher  (15zł) – najbardziej popularny magazyn dla nauczycieli języka angielskiego, ja sama zaprenumerowałam go na początku roku w ramach mojego postanowienia 🙂 Jest możliwość ściągnięcia numeru darmowego tego magazynu tutaj.

Business English Magazine (19,50zł) – nie jest to tak do końca magazyn dla nauczycieli języka angielskiego, ale ja często go czytam dla wzbogacenia swojego słownictwa Business English. Pod każdym artykułem jest mini-słowniczek wyjaśniający trudniejsze pojęcia. Oczywiście większość słówek i zwrotów będziecie znać, ale myślę, że to i tak fajny sposób na to, aby ‘zaprzyjaźnić się’ z Business English.

Newslettery

Wszędzie, gdzie się da zapisuję się do newslettera lub biuletynu 🙂 Kiedyś tego nie robiłam, ponieważ kończyło się to na zapchaniu mojej skrzynki odbiorczej. W tym roku postanowiłam to zmienić i muszę przyznać, że dotychczas nie dostałam żadnego maila, który nie byłby wartościowy. Bardzo często są to wskazówki dotyczące nauczania, darmowe materiały lub informacje o szkoleniach. Uważam, że jest to świetny sposób na to, aby zawsze być na bieżąco.

Powyższa lista jest bardzo świeża i wciąż ją uzupełniam, więc na pewno wkrótce możecie spodziewać się aktualizacji 🙂

A co wy dodalibyście do listy? Macie swoje sposoby na darmowe lub bardzo tanie doskonalenie warsztatu lektorskiego?

2 Comments

  1. Marta Rokicka Kraków

    Bardzo pomocny wpis 🙂 bo online jest super gdy możemy się szkolić bez konieczności opuszczania malutkich dzieci, pokrywania kosztów podróży i noclegów. Piszę z doświadczenia i pozdrawiam autorkę oraz Anię Popławską 😉

Leave a Reply