Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Narzędzia do pracy

Darmowe narzędzia do tworzenia grafiki i mały trick na YouTube.

Dzisiaj mam dla was coś, co mam nadzieję przyda się wam nie tylko w tworzeniu fajnych materiałów na lekcje, ale także w waszej promocji, jeśli pracujecie na własny rachunek.

Chciałabym się z wami podzielić pięcioma zupełnie darmowymi narzędziami, dzięki którym stworzycie spersonalizowane grafiki, infografiki, ściągnięcie darmowe zdjęcia i zrobicie wiele innych fajnych rzeczy.

Numerem 6 będzie mały trick na YouTube, który może przydać się wam na zajęciach 🙂

#1 Canva

Jest to zdecydowanie pozycja numer 1, ponieważ daje wam najwięcej możliwości. Jest to darmowy program do tworzenia grafiki oraz edycji zdjęć. Tworząc darmowe konto na Canvie macie mnóstwo opcji tworzenia grafik, infografik, diagramów, plakatów i wielu innych fajnych rzeczy. Jest również opcja płatna, która daje wam dużo więcej opcji, ale na początek polecam wypróbować konto darmowe – dla mnie jest ono zdecydowanie wystarczające.

Jedynym minusem jest fakt, że niestety nie można używać polskich znaków 🙁 ale jeśli wpiszecie sobie najpierw tekst w Wordzie (lub innym edytorze), to możcie go wkleić do grafiki na Canvie i pojawią się wtedy polskie znaki.

#2 Prezi

Darmowy program do tworzenia prezentacji. Jest to super narzędzie, które można wykorzystać np. do prezentacji nowego słownictwa na zajęciach. Do wyboru jest wiele gotowych szablonów, które można edytować. Możecie też stworzyć swój własny, jeśli akurat jesteście w kreatywnym nastroju 🙂

Niestety, znowu pojawia się drobny minus – darmowe konto nie umożliwia użycia prezentacji offline, więc za każdym razem potrzebny będzie wam dostęp do internetu.

Jest za to jedna bardzo przydatna opcja – możecie prezentować zdalnie! Co to znaczy? Na przykład, jeśli prowadzicie zajęcia online, przez Skype, wysyłacie kursantowi wygenerowany przez Prezi link do waszej prezentacji i pojawia się ona na ekranie jego komputera.

screenshot-34

 

#3 Pixabay

Stronka z bogatą biblioteką darmowych zdjęć o bardzo wysokiej jakości. Większość zdjęć można spokojnie wykorzystywać, a przy niektórych wystarczy tylko podać źródło. Polecam też założenie darmowego konta. Pozwoli wam to ściągać zdjęcia w lepszej rozdzielczości.

screenshot-29

#4 Meme Generator

Myślę, że tutaj nie muszę nikomu wyjaśniać o co chodzi 🙂 Memy rządzą internetem, a od niedawna również mają swoje miejsce na lekcjach. Jestem pewna, że wszyscy (jako nauczyciele) jesteście bardzo kreatywni i sami macie już mnóstwo pomysłów na to jak wykorzystać spersonalizowane memy na swoich zajęciach:)

 

#5 Word Clouds Creator

Fajne narzędzie do powtórki słownictwa, struktur gramatycznych lub jako warmer. W chmurkę możemy wpisać jakikolwiek tekst, czyli np. może być to zdanie, które uczniowie muszą ułożyć, lub czasowniki nieregularne, które będą musieli odnaleźć w chmurze.

Aby wpisać nowy tekst i wygenerować chmurkę, musicie odnaleźć opcję File i wybrać Paste/Type Text (jak na zdjęciu poniżej). Po wygenerowaniu chmurki możecie zmienić jej kolor, font oraz kształt.

#6  Mały trick na YouTube

Wiecie, że każdy filmik możecie obejrzeć na YouTube w przyspieszonym tempie? Możecie przyspieszyć nawet o 2 razy! Można wykorzystać to jako ćwiczenie listening w grupach bardziej zaawansowanych. Kursanci  słuchają / oglądają w przyspieszonym tempie i sprawdzacie ile udało się im zrozumieć.

Można też w drugą stronę, czyli zwolnić szybkość, wychodzi równie ciekawie 🙂

Żeby przyspieszyć lub zwolnić filmik, klikamy w ikonę ustawienia na dole ekranu i wybieramy opcję Speed (jak na zdjęciach poniżej).

Zdjęcia pochądzą z Ted Talk zatytułowanej ‘Do schools kill creativity?’prowadzoną przez Sir Kena Robinsona. Polecam posłuchać, tak przy okazji 🙂

Mam nadzieję, że będziecie mieli okazję wykorzystać powyższe narzędzia w swojej pracy 🙂 Wszystkie są bardzo proste do nawigacji, ale jeśli macie jakieś pytania lub wątpliwości, piszcie! 🙂

A moze znacie jakieś inne programy lub narzędzia, któryh używacie i chcielibyście się podzielić?

Sylwia

Leave a Reply