Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, konwersacje, Metodyka, Uczę Dorosłych

Zajęcia konwersacyjne: od czego zacząć?

Jest to pierwszy wpis w cyklu #inspiracjenakonwersacje, w którym podzielę się z Wami kilkoma czynnikami, o których należy pamiętać tworząc zajęcia oraz całe kursy oparte na konwersacjach.

Odpowiedzi na kilka pytań:

#1 Jaki jest cel tych zajęć? Po pierwsze musimy zastanowić się nad tym jaki jest cel tych zajęć: Płynność czy poprawność. Czy kursanci znają gramatykę od podszewki ale nadal boją się odezwać, czy też mówią śmiało i dużo, ale robią przy tym błędy? Czy na zajęciach będziemy się skupiać na języku oficjalnym, potrzebnym kursantom np. do pracy lub na studia, czy raczej będziemy podejmować luźne tematy? A może obie opcje?

#2 Pracujemy z podręcznikiem, czy przy użyciu materiałów własnych? Myślę, że jest to ważny element, z bardzo prostego powodu – są kursanci, którzy na widok książki na kursie konwersacyjnym od razu tracą motywację 🙂 No i trudno się dziwić, ponieważ tematy z książki nie zawsze pokryją się z tymi, które rzeczywiście chcemy przerabiać na zajęciach.

#3 Czy będzie to kurs w całości poświęcony konwersacjom, czy raczej będą one tylko jednym z elementów? Musimy to jasno sprecyzować podczas określania celu i potrzeb kursantów oraz tworzenia programu. Jeśli się w tej kwestii nie dogadamy, później mogą pojawić się problemy. Wyobraźcie sobie takie dwie sytuacje:

  • Tomek zapisał się na kurs, żeby wreszcie nauczyć się mówić po angielsku a okazuje się, że co drugie zajęcia są poświęcone na “wypełnianie jakichś ćwiczeń”.
  • Romek zapisał się na kurs, z myślą, żeby w przyszłości podejść do egzaminu językowego. A tu okazuje się, że na każdych zajęciach “tylko gadamy”.

W obu przypadkach forma prowadzenia kursu jest odpowiednia, ale akurat nie dla tego kursanta. Jak łatwo się domyślić, nie będzie on tym kursem usatysfakcjonowany, dlatego właśnie musimy jasno ustalić to na początku zajęć.

#4 Kim są Wasi kursanci? Czym się interesują? Czego nie lubią? Myślę, że aby kurs konwersacyjny był naprawdę udany, ogromnie ważnym elementem są relacje. Uważam, że musimy się nawzajem poznać i choć trochę polubić, a przynajmniej w jakimś stopniu się sobą zainteresować. Przecież musimy mieć cierpliwość oraz tematy do rozmów na najbliższe 9 miesięcy!

Kontrakt

Przed rozpoczęciem kursu, konieczne jest ustalenie kilku zasad tak, aby dobrze nam się wszystkim pracowało. Najprostszym sposobem jest poświęcenie jednej z pierwszych lekcji na stworzenie kontraktu, w którym znajdą się przynajmniej te 3 punkty:

#1 Błędy. W jaki sposób będziemy poprawiać błędy kursantów? Czy w ogóle będziemy je poprawiać. Czy zrobimy to podczas lekcji na forum całej grupy, czy też damy kursantom indywidualny feedback? To wszystko musi być wcześniej ustalone tak, aby kursanci czuli się swobodnie i mieli pole do popełniania błędów.

#2 Praca w grupach i parach. Czy podczas zajęć będziemy pracować w grupach i parach, czy raczej wszystkie tematy omawiać na forum całej grupy? Jeśli będziemy pracować w grupach lub parach, to czy za każdym razem te grupy będą się zmieniać, czy zawsze pozostaną takie same? Ta ostatnia opcja zwykle brzmi najwygodniej i dla nas, lektorów, i dla kursantów, ale to nie jest zawsze najlepszy sposób pracy.

#3 Mówimy! Ile razy byliście w sytuacji, gdzie prowadziliście zajęcia konwersacyjne, na których….nikt się nie odzywał? Na pewno to znacie, albo przynajmniej sytuację, w której jedna, dwie osoby w grupie milczą jak grób, przez cały rok. W trakcie sporządzania kontraktu musimy zaznaczyć jak ważne jest to, aby mówić podczas zajęć, brać udział w dyskusjach. Możemy zaproponować jakieś proste rozwiązanie, na przykład:

Przed każdą lekcją każdy kursant dostaje 2 lub 3 “żetony” (karteczki, patyczki, cokolwiek), które wykorzystuje za każdym razem, gdy weźmie udział w dyskusji. Zasada jest taka, aby do końca lekcji wykorzystać wszystkie swoje “żetony”.

Materiały

#1 Podręcznik. Wspomniałam już wcześniej o podręczniku i o tym jak ważne jest aby był dostosowany do zajęć konwersacyjnych. Na przykład, podręczniki przeznaczone do przygotowania do egzaminów z reguły nie są dobrą opcją. Na szczęście, od niedawna mamy coraz większy wybór podręczników skoncentrowanych na mówieniu, z ciekawymi tematami.

#2 Materiały własne. Jak wiadomo, my lektorzy, jesteśmy bardzo trudnym klientem jeśli chodzi o wybór podręcznika 😀 Więc bardzo często sięgamy po treści autentyczne oraz własnoręcznie przygotowane materiały. Ważne jest tylko, aby upewnić się, że te materiały rzeczywiście są dobrze dobrane pod względem poziomu oraz zainteresowań lub potrzeb kursantów.

To na tyle na dzisiaj, ale to dopiero początek. W ramach festiwalu #inspiracjenakonwersacje, mam jeszcze dla Was mnóstwo treści! Kolejny wpis na blogu już 26 września i będzie to: Sztuka zadawania pytań.

A jeśli macie ochotę na jeszcze więcej, zapraszam Was do zapoznania się z pakietem szkoleniowym Przepis na konwersacje.

Leave a Reply