Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Convo Packs, Inspiracje na lekcje, konwersacje

Wakacyjne lekcje (i wrześniowe powtórki) z Convo Pack: Summer

WPIS GOŚCINNY

Kinga Zieja – lektorka języka angielskiego, właścicielka wspaniałej szkoły DEAL, ale przede wszystkim przecudna, pełna wspaniałych pomysłów pasjonatka! Miałam ogromny problem ze wstępem, bo nie da się wybrać tylko kilku słów na to, żeby opisać to, jaką osobą jest Kinga 🙂 Najlepiej sprawdźcie to sami na jej blogu, gdzie dzieli się wspaniałymi artykułami oraz gotowymi lekcjami online! Prawdziwa gratka dla nauczycieli angielskiego 🙂

Kingę znajdziecie również na Facebooku: DEAL – szkoła językowa by Kinga Zieja oraz Instagramie: @dealwithkinga

A teraz oddaję Was już w słowa Kingi:

Za co kocham ❤️ Convo Packi Sylwii? Długo by wymieniać. Na pewno za ich wartość merytoryczną, niesztampowe ujęcia tematów, walory estetyczne, czy bogactwo słownictwa i perfekcyjny język. Ale przede wszystkim za ich absolutną uniwersalność.

Czasem gdy opadasz z sił, masz tyle pracy, że nie wiesz w co ręce włożyć, praktycznie chodzisz na rzęsach, wystarczy wziąć kawałek Packa ‘samograja’ i lekcja robi Ci się sama.

Ja tak zrobiłam w pierwszym tygodniu lipca. Wiadomo, sam początek wakacji, za mną intensywny, w ogromnej części pandemiczny rok szkolny, pełen stresu i ogromu zajęć. A tu nagle okazuje się, że kursanci kilku grup chcą kontynuować lekcje w wakacje. I to już, od zaraz, od najbliższego tygodnia. A w mojej głowie pustka: zero planu, zero przygotowanych materiałów, zero pomysłów na zajęcia.

I wtedy jak z nieba spadł mi Convo  Pack: Summer . I to o nim Wam dzisiaj opowiem, bo dzięki niemu przygotowałam dwumiesięczny kurs o tematyce wakacyjnej dla moich dorosłych kursantów grupowych i indywidualnych na poziomach od A2 do B2. O pierwsze lekcje nie musiałam się zupełnie martwić – po prostu wzięłam część ‘Hotel’ i ‘żywcem przerobiłam’ z moimi uczniami. Sprawdził się znakomicie: fajne słownictwo, sporo przemyconego kreatywnego myślenia i mnóstwo mówienia, czyli tego co kocham na lekcjach najbardziej.

Ale oczywiście nie byłabym sobą, gdybym nie chciała już podczas kolejnych tygodni dołożyć do lekcji bardziej osobistego pierwiastka. Wiadomo, każdy z nas ma swój własny styl prowadzenia zajęć, inną strukturę czy dynamikę lekcji, różne są też potrzeby naszych grup. Dlatego pozostałe części Packa wykorzystałam jako szkielet swoich lekcji, tu coś zmieniłam, tam coś dodałam, z pewnych treści zrezygnowałam.

O co poszerzałam swoje zajęcia? Czasem to był interesujący artykuł, np o tym jak planować wakacje mając mocno ograniczony budżet (przy okazji pracy nad częścią Packa ‘Transport’). Innym razem słuchanka o Bucket Lists (idealnie komponuje się choćby z ‘Shopping’ – w końcu tu też możemy tworzyć listy😉) , która stała się początkiem interesującej dyskusji na ten temat i pomysłem na stworzenie własnych Summer Bucket Lists. A na początku września znowu planuję nawiązać do tego tematu analizując potrzeby uczniów i wyznaczając cele na nowy rok. Moi kursanci trochę też pisali, np wypełniali ‘Car rental form’ (znowu przy okazji lekcji o ‘Transport’) lub odpowiadali na negatywne komentarze niezadowolonych gości restauracji (tym razem przy okazji tematu ‘Restaurant’). Udało mi się też przy różnych okazjach przemycić odrobinę gramatyki, np sposoby udzielania rad (dział ‘Sightseeing’), sposoby wyrażania swoich preferencji (dział ‘General’) czy chociażby rzeczowniki policzalne i niepoliczalne (dział ‘Restaurant’).

Jak sami widzicie Convo Packi dają mnóstwo możliwości. Idealnie sprawdziły mi się w onlinie, ale jestem pewna, że i na zajęciach stacjonarnych zrobiłyby furorę. Możecie z nich korzystać z miejsca, z biegu, bez żadnej dodatkowej pracy z Waszej strony, bo każdy z nich to dokładnie przemyślana i dopracowana w każdym szczególe lekcja. Ale możecie też poszaleć i na bazie każdej części wyczarować swoje własne zajęcia dopasowując treści pod potrzeby, poziom, wiek, możliwości i zainteresowania własnych kursantów. Remember ‘Only the sky’s the limit’. Or is it?


Kinga, ogromnie Ci dziękuję za ten cudny wpis i za to, że znalazłaś czas, żeby go napisać! 🙂

Wszystkie Convo Packi oraz pozostałe materiały znajdziecie na sklep.sylwiaclayton.com

Leave a Reply