Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Convo Packs, Inspiracje na lekcje

Psychologia, myślenie krytyczne i storytelling z Convo Packs.

WPIS GOŚCINNY

Joanna Róg – Ilnicka, od ponad 20 lat lektorka języka angielskiego, uczy osoby dorosłe, młodzież oraz dzieci. Ale uczenie to jest tylko część jej działalności! Bo Asia jest również socjolożką i trenerką biznesu (o czym przede wszystkim pisze na swoim blogu), a nawet fotografem z zamiłowania. A co najważniejsze, bardzo umiejętnie i z ogromną radością łączy  wiedzę z każdego zakresu swoich działań. Dlatego bardzo się ucieszyłam, kiedy zgodziła się napisać kilka słów o tym jak wykorzystuje Convo Packi w swojej pracy. Dziękuję Asia!

Koniecznie sprawdźcie jej działalność online:

Blog  Autentica – Joanna Róg – Ilnicka

Facebook Autentica – Joanna Róg – Ilnicka

Instagram @autentica.joannarogilnicka

A teraz oddaję Was już w jej ręce (słowa? ) 🙂 

Kiedy Sylwia poprosiła mnie o napisanie kilku słów na temat tego jak wykorzystuję Convo Packi, to pierwsza myśl jaka mi przyszła do głowy to dzień, kiedy kupiłam jeden z nich na początku pandemii. Pamiętam to dokładnie, ponieważ mogłam spokojnie pospać kilka godzin dłużej w niedzielę, czując, że ktoś mnie w końcu wyręczył w metodycznych przygotowaniach do lekcji online! Cóż to była za ulga! W przypływie euforii nawet chciałam podrzucić Sylwii pomysł na abonament dla stałych klientów, bo ja już z tego jej sklepu to nie wyjdę!

Uczę dorosłych, młodzież, ale też i dzieci angielskiego. Najwięcej wsparcia w postaci konkretnych i już gotowych materiałów potrzebowałam właśnie dla dwóch pierwszych kategorii. Poza uczeniem języka angielskiego jestem socjolożką i trenerką biznesu. Z tego powodu w trakcie konwersacji z dorosłymi i młodzieżą bardzo lubię łączyć tematy społeczne, związane z psychologią, myśleniem krytycznym, z filozofią, a także takie, które pomogą rozwijać nawet niektóre kompetencje społeczne moich uczniów. I tutaj Convo Packi bardzo mi pomogły w dołączeniu moich zawodowych pasji w nauczaniu języka angielskiego.

Na kilku przykładach pokażę jak wykorzystuję Convo Packi w trakcie konwersacji.

CONVO PACK: ONLINE

Pamiętam jak otworzyłam Convo Online i oniemiałam. Znacie to uczucie jak macie stado przebiegających nieustannie myśli dotyczących tematów na lekcje, pytań, które należy zadać, obrazów, które trzeba wykorzystać? Kiedy to przygotować, jak to ugryźć, gdzie szukać? A ja tu otwieram i bach! Prawie wszystkie moje metodyczne zamierzenia w jednym Convo!

Najczęściej wykorzystuję część ze zdjęciami. Moi uczniowie je opisują, następnie wybierają zdjęcie i opowiadają jakąś historię ze swojego życia, która z wybranym zdjęciem, tematem im się kojarzy. Później tworzymy bazę słówek do zdjęć, które się pojawiły, wyrażeń. Na końcu dopiero odpowiadamy na pytania, które pod zdjęciami się pojawiły.

Zdjęcia i pytania w Convo Pack: Online to zazwyczaj akurat dla mnie starter merytoryczny. I w zależności od zaawansowania uczniów przechodzimy przez pozostałe slajdy, które z danym tematem są związane.

LESSON STARTERS

Lesson Starters został zakupiony z wizją dobrze zapoczątkowanej lekcji. Moja wyobraźnia podsuwała mi obrazy zachęconych pierwszymi minutami lekcji zadowolonych uczniów. Uśmiechnięci i zachwyceni brnęliśmy przez poszczególne pytania, żeby później rozgrzani ogarniać bardziej rozbudowane wątki.

O IRONIO!!!

Lesson Starters stał się w moim przypadku… GŁÓWNYM PUNKTEM LEKCJI!!! Zawarte są tutaj takie tematy, które stanowią dla mnie doskonały materiał do rozwijania myślenia krytycznego, w języku angielskim, do odnajdywania innej perspektywy, do włączania elementów psychologii społecznej, tematyki problemów społecznych, czyli tego co Misie (tutaj tym misiem jestem JA) lubią najbardziej.

Wybrany przeze mnie temat zaczynam tradycyjnie, ogólnie, żeby otworzyć „szufladki” (czyli często korzystam z Convo Online albo Convo Past). Później temat uszczegóławiam za pomocą Lesson Starters, np.: PLACES (Convo Online – zdjęcia i pytania w krótkiej wersji) – omawiamy różne miejsca, miasto, możliwości i zagrożenia zamieszkiwania w różnych miejscach. Omawiamy po krótce dom, mieszkanie, znaczenie miejsca, osadzenia dla człowieka, czym jest dom, własne miejsce. I tutaj przechodzę do HOMELESSNESS (Lesson Starters). W tym miejscu pogłębiam temat z pomocą przygotowanych dla tego wątku pytań, wykorzystuję notatki metodyczne do lekcji przygotowane dla tego Convo (nawiasem mówiąc rewelacyjne!), czyli ćwiczę struktury gramatyczne i często proszę o mapę skojarzeń z tematem – od poszczególnych słówek, kwestii kontrowersyjnych aż po pytania! Na bogato!

Myślę, że dla mnie nie tylko jako lektorki języka angielskiego, ale przede wszystkim dla aktywnej badaczki społecznej i socjolożki to są tematy, które pozwalają mi uczyć kogoś angielskiego, ale uczyć w taki sposób, żeby móc rozwijać myśli, analizować temat z różnych perspektyw, rozpoznawać rozmaite punkty odniesienia w dyskusji. To pozwala później na lepsze odnalezienie się w anglojęzycznym świecie, również w tym akademickim czy zawodowym.

CONVO GRAMMAR: PAST

No i tutaj hulaj dusza, piekła nie ma! Naprawdę! Moim ulubionym zadaniem jest tworzenie historii, a Convo Past umożliwia to szczególnie, zwłaszcza kiedy chcę wykorzystać elementy STORYTELLINGU. Te ćwiczenia zazwyczaj (choć nie zawsze) planuję na koniec, kiedy uczeń jest już na tyle rozgrzany (ale nie zmęczony), że może zaprząc do podróży swoją wyobraźnię i kreatywność. W wyjątkowych przypadkach, kiedy uczeń wydaje się nie mieć siły nawet na podniesienie ołówka wyciągam to zadanie niczym magik z kapelusza i oto mamy fascynującą przygodę z dużą ilością śmiechu i absurdu! BYLEBY PO ANGIELSKU! RESZTA NIE JEST WAŻNA!

Korzystam z pasków przygotowanych zdań i czasowników w zestawie. Uczeń losuje 3 paski i 6 czasowników do opowieści. Opowieść składa się z trzech części – jeden pasek zdania i dwa wylosowane czasowniki na każdą część. Jego zadaniem jest zacząć każdą część opowieści z wylosowanym zdaniem i zawrzeć w każdej części opowieści zdania z wylosowanymi czasownikami. UWIELBIAM! Nie zliczę już historii, które powstały: o ludziach niewiernych, o mafii, o kosmitach, o zatruciu pokarmowym… Hmmm… Nie przypominam sobie teraz mniej oryginalnych opowieści…

Czasami jest reakcja: o super! fajnie! lubię! A czasami, jak to bywa: o bossszzzeeeee! O jeeeessszzzzuuuu! Znowu? WHY?!?!!!!

Mogę tutaj zachęcać uczniów do tworzenia opowieści, a przy okazji uczymy się istotnej dla życia we współczesnym świecie umiejętności opowiadania. To docelowo ma im dać swobodę i odwagę do wypowiadania się na wielu polach. A tym samych uczą się jak opowiadać, żeby być wysłuchanym.

Korzystam jeszcze z wielu materiałów, które w ramach Convo Packów są dostępne. Czasami, w zależności od potrzeby ucznia, czasu, zaangażowania korzystam na lekcji z tylko jednego, bądź najwyżej dwóch przedstawionych przeze mnie tutaj sposobów.

Przy okazji zrobiłam coś nie tylko dla moich uczniów, ale i dla siebie! Odkryłam na nowo moją Kreatywną Stronę Mocy. Bo do tego te materiały zachęcają!

Joanna Róg – Ilnicka


Asiu, jeszcze raz bardzo Ci dziękuję za podzielenie się swoimi pomysłami i takie wspaniałe słowa o Convo Packach 🙂

Wszystkie Convo Packi oraz pozostałe materiały znajdziecie na sklep.sylwiaclayton.com

Leave a Reply