Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Inspiracje na lekcje, Książki

Praca z obrazem

Nie znam nauczyciela, który nie używa dodatkowych pomocy dydaktycznych na swoich lekcjach. A największą popularnością zdecydowanie cieszą się obrazki oraz zdjęcia. Zwykle są darmowe i bardzo uniwersalne. Jeśli są dobrze dobrane, można je wykorzystać do wszystkiego.

Ja jestem totalną fanką wykorzystywania wszelkiego rodzaju obrazów na swoich lekcjach. Służą mi zwykle jako: rozgrzewka, wprowadzenie do tematu, baza do dyskusji, ćwiczenie gramatyki, podsumowanie czytanek oraz listeningów z podręczników.

W tym wpisie chciałabym przedstawić Wam 3 sposoby na wykorzystanie zdjęć na lekcjach języka angielskiego na podstawie najnowszego podręcznika Checkpoint (poziom B1+), wydawnictwa Macmillan.

 1. Gramatyka

Zdjęcia jako dodatkowa opcja w ćwiczeniu struktur gramatycznych. Tak właśnie zostały wykorzystane w tym ćwiczeniu.

Zdjęcia zostały użyte do ćwiczenia konstrukcji I wish. Zamiast standardowego ćwiczenia typu przekształć zdania z użyciem I wish lub uzupełnij luki, autorzy podręcznika wprowadzili zdjęcia oraz obrazki, w których trzeba uzupełnić chmurki.

Poza tym, że to zadanie ćwiczy umiejętność użycia nowej konstrukcji, to również trenuje kreatywność uczniów, ponieważ to oni sami muszą zadecydować jak wypełnić puste pola.

2. Listening

Zdjęcia jako wprowadzenie do ćwiczeń na słuchanie.

Jest to bardzo dobry sposób na zaznajomienie uczniów z tematem listeningu. W tym ćwiczeniu uczniowie mają okazję do przeprowadzenia krótkiej dyskusji przed wysłuchaniem materiału. Dodatkowo, mają również możliwość zapoznania się ze słownictwem, które może pojawić się w tekście.

3. Writing

Użycie zdjęć jako pomoc przy generowaniu pomysłów do pracy pisemnej.

Podobnie jak w listeningu, w ćwiczeniu na writing, zdjęcia również zostaly użyte jako wprowadzenie do tematu. W tym ćwiczeniu służą również do generowania argumentów za i przeciw, które później mogą być od razu użyte w pracy pisemnej. Przy okazji, uczniowie mają doskonałą okazję do dyskusji na temat związany z writingiem.

Zachęcam Was do zapoznania się bliżej z podręcznikiem Checkpoint tutaj, gdzie również możecie pobrać przykładowe strony.

Pomysłów na wykorzystanie zdjęć oraz obrazów na lekcjach języka obcego są setki. Czasami jedynym problemem jest znalezienie odpowiedniej grafiki, która pasuje idealnie do tematu oraz rodzaju ćwiczenia. Dlatego, w tym wpisie przygotowałam dla Was również PDF, w którym zebrałam 15 linków do stron, gdzie możecie pobrać darmowe zdjęcia.

Możecie pobrać go tutaj:

PDF – 15 stron z darmowymi zdjęciami

KONKURS

Na koniec, zapraszam Was do udziału w konkursie, w którym nagrodzone zostaną aż 3 osoby! Każdy zwycięzca dostanie taki oto zestaw ufundowany przez wydanictwo Macmillan: egzemplarz okazowy podręcznika Checkpoint B1+, Grę Forbidden Words oraz zestaw kart pracy Use of English Worksheets.

Zasady konkursu:

W komentarzu pod tym wpisem napisz w jaki sposób wykorzystujesz obrazki oraz zdjęcia na lekcjach angielskiego. Autorzy 3 najciekawszych pomysłów zostaną nagrodzeni.

Konkurs trwa do piątku 17.05, a zwycięzcy zostaną ogłoszeni w komentarzach pod tym wpisem (do 19.05). Szczegółowy regulamin konkursu znajdziecie tutaj.

Powodzenia! 

6 Comments

 1. Paulina

  1. Pierwszy mój pomysł to znalezienie obrazków, które nie różnią się bardzo od siebie, sytuacje na nich są podobne, jednak szczegóły sprawiają, że są inne. Uczeń opisuje jeden obrazek, a reszta uczniów musi odgadnąć, o który obrazek chodzi.

  2. Kolejny pomysł to obcięcie połowy obrazka i zadaniem ucznia jest odgadnięcie, co dzieje się na drugiej połowie – dzięki temu można poćwiczyć wypowiedzi z użyciem słów probably, maybe, might, perhaps etc.

  3. Następny pomysł to rozdanie uczniom obrazków – ich zadaniem jest wymyślenie do nich pytań, jakie zadaliby osobie, która ma opisać obrazek. Oczywiście pytania dotyczą głównie emocji na obrazku lub zainteresowań, które wiążą się z tematyką obrazka.

  4. Obrazek zostaje wyświetlony na tablicy/ekranie interaktywnym lub każdy uczeń ma przed sobą. Uczniowie mają także opis obrazka z wyciętymi słowami lub konstrukcjami gramatycznymi i na podstawie obrazka muszą się domyślić, co trzeba wpisać – na niższych poziomach jest także tabela ze słowami/konstrukcjami.

  Oto moje pomysły 🙂 Moje ulubione lekcje to opisywanie obrazków już od najmłodszych klas 😀

  • Comment by post author

   Sylwia

   Paulino, gratuluję wygranej! Proszę skontaktuj się ze mną, aby podać swoje dane do wysyłki nagrody 🙂 Email jest podany w zakładce “kontakt”. Życzę miłego wieczoru! Sylwia

 2. Agnieszka

  Obrazki goszczą często na moich lekcjach. Maluchy układają puzzle – obrazki, podczas układania po angielsku odgaduja co będzie na ich obrazku. Podstawówka uwielbia “okienko”. Jest to kartka z otworem, którą przesuwam, tak aby przez okienko było widać obrazek pod spodem, dzieci odgaduja obrazek. W starszych klasach losuja kilka obrazków, które muszą połączyć w historyjkę za pomocą skojarzen.
  I to są moje tradycyjne zastosowania.
  Ostatnio zmodyfikowalam jeden z moich pomysłów i zamiast pokazywać uczniom moje obrazki poprosiłam ich, by w swoich zasobach komórkowych odnaleźli najdziwniejsze zdjęcia. Reszta klasy podzielona na drużyny próbowała odgadnąć co przedstawia zdjęcie/gdzie/w jakich okolicznościach było zrobione itd. zadając pytania autorowi zdjęcia, w taki sposób aby odpowiedź była yes/no. Drużyna, która jako pierwsza odgadla otrzymywał punkt. Pełne zaangażowanie gwarantowane.

  • Comment by post author

   Sylwia

   Agnieszko, gratuluję wygranej! Proszę skontaktuj się ze mną, aby podać swoje dane do wysyłki nagrody 🙂 Email jest podany w zakładce “kontakt”. Życzę miłego wieczoru! Sylwia

 3. Uczę w szkole ponadgimnazjalnej i obrazki to coś od czego nie ucieknę 😄 Oprócz ćwiczenia standardowego opisu potrzebnego do matury lubię grać w powtórkowe puzzle. Duże zdjęcie dobrej jakości tnę na 6-8 kwadratów i nuemruję je. Następne układam fotografię obrazem na dół a numerami do góry. Uczniów dziele na grupy. Zadaję uczniom pytania i jeśli odpowiedź jest dobra odsłaniam wybrany przez nich kwadrat. Wygrywa ta druzyna, która pierwsza odgadnie co przedstawia zdjęcie.

  • Comment by post author

   Sylwia

   Magdo, gratuluję wygranej! Proszę skontaktuj się ze mną, aby podać swoje dane do wysyłki nagrody 🙂 Email jest podany w zakładce “kontakt”. Życzę miłego wieczoru! Sylwia

Leave a Reply