Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Inspiracje na lekcje, Narzędzia do pracy, Przetestowane

Pomysły na wykorzystanie kart StoryBits i niespodzianka :)

Niedawno otrzymałam coś, co całkowicie odmieniło moje lektorskie życie (i nie przesadzam!).  Dodam od razu, że będę się tym wynalazkiem bardzo zachwycać, a ten post NIE jest sponsorowany 🙂

Story Bits to talia 54 kart, na których znajdują się przepiękne obrazki. To wyjątkowe, uniwersalne narzędzie można wykorzystać na zajęciach z młodzieżą oraz dorosłymi, to przećwiczenia praktycznie każdego zagadnienia (challenge me! 🙂 ).

Więcej informacji oraz szczegółowy opis kart znajdziecie tutaj lub na oficjalnej stronie StoryBits.

Jakie sa najwieksze zalety StoryBits (uwaga, lista subiektywna 😀 )

  • Są uniwersalne.
  • Nie wymagają żadnego przygotowania, tylko szczyptę kreatywności.
  • Są piękne.
  • Zawierają w sobie mnóstwo materiału do przeróżnych ćwiczeń.
  • Idealnie nadają się do pracy z dorosłymi.

Przez ostatni tydzień zdążyłam już wykorzystać StoryBits na wszystkich swoich zajęciach 😀 A dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić 10 szybkimi pomysłami na ich wykorzystanie:

#1 Jak ci minął weekend

Kursanci wybierają 2 karty, które w jakiś sposób związane są z ich weekendem. Następnie pokazują karty sobie nawzajem lub całej grupie i wyjaśniają jaki mają związek z ich weekendem.

#2 Co się zaraz wydarzy

Nauczyciel pokazuje kursantom różne karty, a oni mają za zadanie powiedzieć co, ich zdaniem się zaraz wydarzy używając konstrukcji ‘going to’.

#3 Co się właśnie wydarzyło?

Nauczyciel pokazuje kursantom różne karty, a ich zadaniem jest powiedzieć co się przed chwilką wydarzyło, używając czasu Present Perfect lub Present Perfect Continuous.

#4 Słownictwo – uczucia i osobowość

Kursanci oglądają wszystkie karty z wybranym bohaterem i na podstawie rysunków musza wydedukować jaką osobą jest ten bohater, jaki ma charakter, kim jest z zawodu oraz co czuje w każdej sytuacji z kart.

#5 Łączenie opowiadania

Nauczyciel wybiera z talii karty, które mogą tworzyć spójną historię. Następnie rozdaje po jednej z tych kart każdemu kursantowi, a oni nie mogą sobie nawzajem pokazać swoich kart. Kursanci mają za zadanie opisać to, co znajduje się na ich karcie. Na podstawie samych opisów cała grupa próbuje ułożyć opowiadanie w odpowiedniej kolejności. Przez cały czas trwania ćwiczenia kursanci NIE pokazują sobie kart.

#6 Opowiadanie z użyciem poznanych słów

Kursanci wybierają lub losują jedną kartę i muszą na jej podstawie ułożyć krótką historię używając przy tym słówek lub wyrażeń, które poznali na tej lub poprzedniej lekcji. Od lektora zależy ile słów oraz jakie słowa muszą wykorzystać.

#7 Umówmy się na spotkanie

Każdy kursant losuje 4 karty z talii. Następnie wpisuje poszczególne czynności z wylosowanych kart do kalendarza (takiego narysowanego na szybko w zeszycie) w cztery różne dni. Np. W poniedziałek – jazda na nartach, w środę – wizyta u weterynarza, w sobotę  grill u przyjaciół, w niedzielę – kino. Następnie kursanci dobierają się w pary i próbują umówić się na spotkanie. Jest to świetne ćwiczenie na wykorzystanie czasu Present Continuous do wyrażenia planów.

Przykładowa wymiana:

A: Are you free on Monday?

B: No, sorry. I’m going shopping with my daughter. How about Friday?

A: I’m afraid I can’t. I’m meeting my friends for dinner.

#8 Jaki jestem zwykle, a czym się zajmuję teraz

Krótkie ćwiczenie na porównanie czasów Present Simple oraz Present Continuous. Kursanci wybierają z talii 4 karty. 2 z nich mają w jakiś sposób obrazować to, jakimi zwykle są osobami, lub to, czym się zwykle zajmują. A pozostałe 2 muszą być w jakiś sposób związane z tym co robią teraz, tymczasowo, lub coś co mają w planach, czyli użycie czasu Present Continuous. Następnie opowiadają o sobie używając poprawnych czasów i pokazując swoje karty reszcie grupy.

#9 Ćwiczymy czasowniki

Kursanci losują kartę z talii i mają za zadanie napisać 5 czasowników (również czasowników frazowych), które są zobrazowane na karcie. Następnie podają wszystkie trzy formy tych czasowników oraz tworzą z nimi zdania oparte na tym , co widzą na karcie, lub spekulują.

#10  Na pierwsze zajęcia z nową grupą oraz twist

Kursanci wybierają z talii po 2 karty, które w jakiś sposób ich obrazują. Może to być ich praca, hobby, życie rodzinne lub nawet luźno związane z tym jakimi osobami są, np: zawsze mam pustą lodówkę 🙂

Twist: w grupie, która się już zna można przeprowadzić to ćwiczenie w trochę inny sposób. Kursanci muszą wybrać dwie karty, które ich zdaniem obrazują inną osobę w grupie. Ta wersja zdecydowanie najlepiej sprawdza się na zajęciach firmowych!

Jeśli dotrwaliście do końca tego wpisu, to mam dla Was niespodziankę 🙂 Cudowna Ania Barbarska, czyli twórca kart StoryBits przygotowała dla Was specjalny kod rabatowy, który da Wam zniżkę aż 20% na zakup kart w sklepie Teacher’s Corner 🙂 Aby otrzymać zniżkę wystarczy przy zakupie wpisać kod rabatowy SylwiaClayton2018

Życzę Wam wspaniałych lekcji ze StoryBits 🙂

2 Comments

  1. Kasia

    Też stałam się posiadaczką Kart StoryBits. Dzięki za inspiracje.

Leave a Reply