Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Inspiracje na lekcje

Pomysł na lekcję z wykorzystaniem okładek magazynu The New Yorker. Poziom B2-C2

Na pewno większość z was kojarzy (lub czyta regularnie) magazyn The New Yorker. Kilka lat temu dostałam jedyny w swoim rodzaju prezent świąteczny – 100 pocztówek z okładkami tego właśnie magazynu. Jako wielka fanka tych okładek, a także kolekcjonerka pocztówek byłam w siódmym niebie! 🙂

16231285_1407006179318364_262881548_o

Oczywiście po przejrzeniu wszystkich pocztówek, pudełko wylądowało w szufladzie, razem z resztą kolekcji. Wczoraj natknęłam się na nie, zupełnie przez przypadek i od razu pomyślałam, że może to posłużyć jako całkiem nietuzinkowy materiał na lekcje, a przede wszystkim do dyskusji z kursantami na poziomie C1 i wyżej.

Przykładowe okładki, które można wykorzystać na lekcji:

Jak wykorzystać okładki z The New Yorker na zajęciach:

  • dyskusja – wiele okładek jest mniej lub bardziej kontrowersyjnych więc można wykorzystać je do dyskusji na takie właśnie tematy. Może to posłużyć jako wprowadzenie do lekcji, kursanci moga pracować w parach / grupach lub dyskutować jako jedna grupa.
  • ćwiczenie czasowników modalnych do wyrażenia prawdopodobieństwa, pewności, itd – kursanci przyglądają się obrazkom i wyrażają opinię na temat tego, co prawdopodobnie lub na pewno się dzieje / działo. Np. They must be going on holiday. She must have graduated from university. She could be an actress. Dobrym pomysłem będzie też zadanie przez nauczyciela dodatkowych pytań, np. Why do you think so? What makes you say so? Do you agree with the other student? itd. Pytania możecie sobie wydrukować wcześniej i pociąć, a kursanci następnie będą losować dwa lub trzy takie dodatkowe pytania. Inna opcja – to kursanci muszą sobie nawzajem zadać takie dodatkowe pytania, np minimum dwa pytania.
  • ćwiczenie opowiadania historyjki (użycie czasów przeszłych) – kursanci muszą opowiedzieć historię do obrazka.
  • ćwiczenie czasów przyszłych – kursanci przewidują, co wydarzy się dalej bazując na tym co widzą (going to) lub na tym co im się wydaje (will).
  • captions / headlines / speech bubbles – troszkę lżejsza i krótsza opcja. Kursanci wymyślają nagłówki, podpisy lub dialogi do obrazków. Świetnie sprawdzi się jako rozgrzewka.

Gdzie znaleźć takie okładki / pocztówki:

Jeśli chcecie zakupić takie pocztówki, są dostępne tutaj na Amazonie (koszt około 12 euro plus wysyłka).

Ale oczywiście, są też darmowe sposoby:

  • strona interentowa magazynu www.newyorker.com
  • profil magazynu na Instagramie – tutaj okładki pojawiają się dosyć często
  • Google Images – czyli jeśli wyguglujecie sobie new yorker covers, to pojawi wam się cała lista obrazków z okładkami. Sprawdźcie tutaj. Zdecydowanie najlepsza opcja 🙂

Mam nadzieję, że spodobał się wam taki trochę inny pomysł na lekcję. Jeśli zdecydujecie się to wykorzystać na zajęciach, koniecznie dajcie znać jak poszło! 🙂

Leave a Reply