Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Inspiracje na lekcje, Narzędzia do pracy, Przetestowane

Moje kostki DIY Dice – pomysły na lekcje na wyższych poziomach

Widzieliście już nowość od Teacher’s Corner? Kolejne fantastyczne narzędzie dla nauczycieli i lektorów języków obcych. Myślałam, że po kartach StoryBits nic mnie już nie zaskoczy, a tu taka nowość!

Jak tylko zobaczyłam DIY Dice, od razu wiedziałam, że będę robić swoją własną wariację na ich temat 😀

Przetestowałam je wzdłuż i wszerz na lekcjach z dorosłymi, w grupach, na zajęciach firmowych i na lekcjach indywidualnych. W tym poście chciałabym się z Wami podzielić pomysłami na wykorzystanie kostek na zajęciach na wyższych poziomach.

#1 Dyskusja

Kursanci dostają temat do dyskusji, np: “Lepiej jest być sobie szefem niż pracować na etacie. Zgadzasz się?” Muszą rozmawiać na ten temat, wyrażać swoje zdanie i co jakiś czas rzucać tą kostką, gdzie:

 • krzyżyk oznacza, że muszą się grzecznie nie zgodzić z czymś, co powiedział przedmówca i wyjaśnić dlaczego
 • ptaszek oznacza, że muszą zgodzić się z czymś, co powiedział przedmówca i dodać coś od siebie
 • pytajnik oznacza, że muszą zadać pytanie o to, co powiedział przedmówca lub poprosić o wyjaśnienie

#2 Czas na wypowiedź lub powtórka słownictwa

Ta kostka ma służyć ćwiczeniu godzin, ale ja postanowiłam wykorzystać ją inaczej:

 • jako timer: kursant rzuca kostką i numer, który wypadnie oznacza długość jego wypowiedzi w sekundach, temat podaje lektor
 • do powtórki słownictwa: wyrzucona wartość oznacza ilość słówek, którą kursant lub grupa musi podać z kategorii jaką wskaże lektor

#3 Phrasal verbs

Postanowiłam trochę namieszać w naklejkach, które można przykleić na poszczególne kostki i wybrałam z listy wszystkie te, które najczęściej występują jako czasowniki frazowe. Przykleiłam je na jedną kostkę, a na drugiej, pustej kostce dopisałam najczęściej występujące przyimki. W taki sposób powstał zestaw do powtórki najczęściej spotykanych czasowników złożonych 🙂

Podczas ćwiczeń, kursanci rzucają obiema kostkami i z czasownikiem, który wypadnie, muszą utworzyć zdanie, lub wpleść go do dyskusji.

#4 Storytelling i pytania

To jest mój zestaw do opowieści 🙂 Przy okazji opowiadania, ćwiczymy od razu zadawanie pytań. Czyli tak:

Lektor rozpoczyna opowiadanie podając początek. Następnie pierwszy kursant rzuca kostkami DIY Dice i wykorzystując to, co wypadło musi zadać dodatkowe pytanie do opowiadania, np jeśli wypadnie what / behind / she pytanie może być: What was behind her? 

Kolejna osoba rzuca kostką Story Cubes i wykorzystując to, co wypadnie odpowiada na pytanie, np There was a big key behihd her. A następnie dopowiada jeszcze jedno zdanie od siebie oraz rzuca kostkami DIY Dice, aby zadać pytanie kolejnej osobie. I tak dalej.

#5 Used to / modals for deduction / gerund vs infinitive

W tym wypadku znowu trochę pomieszałam naklejki i na jednej kostce przykleiłam czasowniki, które zwykle występują w skomplikowanych strukturach, np

 • use (used to),
 • can’t i must (czasowniki modalne do wyrażenia przypuszczeń),
 • have / want / try (gerund vs infinitive)

Taką kostkę zwykle łączę z obrazkami, tutaj są akurat karty Story Bits. Kursanci wybierają obrazek i rzucają kostką, a następnie muszą ułożyć jak najwięcej zdań opisujących obrazek wykorzystując wylosowaną konstrukcję.

#6 And many more…

Pozostałe kostki już zostawiłam w spokoju, czyli wykorzystuję je ‘tak, jak należy’ 😀 No, może poza tą jedną, białą kostką, na którą przykleiłam puste naklejki i piszę na niej markerem suchościeralnym. Wykorzystuję ją do różnych celów, np:

 • piszę inicjały kursantów i rzucając kostką wybieramy osoby do różnych zadań
 • Piszę strony z podręcznika (które już zostały przerobione), kursanci rzucają kostką i z wylosowanej strony muszą np wybrać 5 trudnych słówek do powtórki, zrobić mini-test dla kolegi obok lub sprawdzić ile sami pamiętają

Jedna mała uwaga: niestety marker suchościeralny się szybko zmazuje podczas rzucania, więc rzucamy ostrożnie 😀

Mam nadzieję, że spodobały się Wam moje pomysły na kości DIY Dice, a jeśli nie macie jeszcze swojego zestawu, to Teacher’s Corner przygotował Was specjalną zniżkę 10% na hasło: sylwiaclayton2019 (kod jest ważny do 7 kwietnia) zniżka obejmuje: DIY Dice, naklejki na DIY Dice i oczywiście StoryBits 🙂 Wszystkie znajdziecie na teacherscorner.pl.

Miłego rzucania! 🙂

Sylwia

6 Comments

 1. Ula

  Super! Jak zwykle świetne pomysły ❤️

 2. Agnieszka

  Fantastyczne pomysły! Na pewno wypróbuję, poza tym bardzo inspirują do wymyślania własnych użyć😊

 3. Asia

  A ja nadal rozkminiam o co chodzi z naklejkami i z pojedynczymi literami i nie wiem, czy to przeziębienie mi tak myślenie osłabia czy coś innego? 🙈 jaki masz na nie pomysł?

  • Comment by post author

   Sylwia

   Z literami to np podajesz kategorię i kursanci muszą z tej kategorii podać jak najwięcej słówek na wylosowaną literę 😊 gdzieś podobny pomysł widziałam z kategoriami do wydruku, chyba na IceBreaker Podpora Lektora, albo Teacher’s Corner 😊

Leave a Reply