Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Inspiracje na lekcje, Przetestowane

Let’s Talk – pomysły na wykorzystanie kart konwersacyjnych.

Jakiś czas temu do mojego niezbędnika trafiły karty konwersacyjne Let’s Talk. Interesujące karty z ciekawymi pytaniami oraz pięknymi zdjęciami od razu spodobały się moim kursantom. Najpierw pracowaliśmy z nimi tylko w formie konwersacji, ale szybciutko zaczęłam wykorzystywać je również w trochę inny sposób 🙂

Poniżej mam dla Was 7 pomysłów na wykorzystanie tych właśnie kart na zajęciach.

#1 Jaki to temat?

Nauczyciel przykleja karteczkę post-it na tę część karty, która zawiera pytania. Kursanci przyglądają się zdjęciom i zastanawiają się jaki jest temat na tej karcie. Na karteczce post-it wypisują słówka oraz wyrażenia, które kojarzą im się z tym zdjęciem oraz pytania, które mogą się znaleźć na tej karcie.

Następnie zdejmują post-it z karty i odpowiadają na pytania starając się wykorzystać słówka i wyrażenia, które napisali.

#2 Luźna rozmowa

Każdy kursant dostaje 3 karty. W grupie kursanci prowadzą luźną rozmowę na tematy, które mają na swoich kartach. Zadają sobie nawzajem pytania z kart oraz inne dodatkowe tak, aby rozmowa się ‘kleiła’. Mogą wytypować osobę, która ma odpowiedzieć na pytanie. Tematy powinny się mieszać, żeby nie było sytuacji, w której każdy kursant po kolei zadaje wszystkie pytania ze swoich kart.

#3 Powtórka słownictwa

Przed lekcją, na małych karteczkach lektor wypisuje słówka i wyrażenia, które chce z grupą powtórzyć. Jedno słówko/wyrażenie na jednej karteczce. Wybiera do nich kilka kart z zestawu. Kursanci dopasowują słówka i wyrażenia z karteczek do odpowiednich (ich zdaniem) kart. Następnie odpowiadają na pytania z karty wykorzystując słówka, które przyporządkowali do tej karty.

#4 Karty z serii: What would you do if..? What should I do?

Zamiast odpowiadać na pytania na karcie, kursanci tworzą dialogi, które mogłyby zostać przeprowadzone w sytuacji opisanej na karcie.

Na przykład:

W sytuacji z tej karty tworzymy rozmowę pomiędzy dziadkiem i wnuczkiem. Dziadek chce sobie zrobić tatuaż, a wnuczek stara się mu to wyperswadować.

Dodatkowo, lub jako pierwszy etap tego ćwiczenia prosimy kursantów o wypisanie uczuć które mogą towarzyszyć osobom z tej sytuacji.

#5 Karty z serii: Coaching questions

Kursanci wybierają 3 karty i na podstawie pytań z tych kart tworzą krótką prezentację na swój temat.

#6 Karty z serii: What should I do?

Kursanci odpowiadają na pytania z karty i na podstawie swoich odpowiedzi tworzą historię. Opowiadają dalsze losy ‘bohatera’ karty po podjęciu decyzji, którą mu doradzili.

#7 Wszystkie karty wykorzystane

Co jeśli już wykorzystaliśmy wszystkie lub prawie wszystkie karty z kursantami?
Lektor rozdaje karty kursantom, a oni zastanawiają się nad dwoma pytaniami do kart, które dostali.

Życzę Wam ciekawych rozmów! 🙂

Sylwia

Leave a Reply