Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Inspiracje na lekcje, Książki

Kreatywny ReadingCzy przerabianie tekstów z podręczników na lekcjach języka angielskiego jest Waszym zdaniem stratą czasu?

Po wielu rozmowach z innymi nauczycielami i obserwowaniu dyskusji w grupach nauczycielskich zauważyłam, że większość nauczycieli zwykle pomija czytanki w podręcznikach, kojarzy im się to ze stratą czasu i nudą na lekcji. A jeśli akurat jakiś tekst musi być zrobiony, to wolą go zadać jako pracę domową niż przerabiać na lekcji. Czy u Was wygląda to tak samo?

W tym wpisie chciałabym trochę odczarować reading 🙂 i namówić Was jednak do tego, żeby nie odpuszczać takich ćwiczeń i poświęcić im trochę czasu na lekcji, ale w ciekawszy sposób.

Uważam, że bardzo często takie teksty mają dużą wartość dla naszych uczniów i stratą jest je tak po protu pominąć.

Dlaczego?

 • Często teksty są bardzo interesujące, ale tak naprawdę nie mamy czasu, żeby się zagłębić w treść i wolimy sobie od razu odpuścić.
 • Jest w nich ciekawe słownictwo, które jest od razu podane w kontekście.
 • Mogą być podstawą do przeprowadzenia ciekawych dyskusji oraz ćwiczenia struktur gramatycznych.

A zatem jak możemy w ciekawy sposób wykorzystać takie teksty? Mam dla Was PDF, w którym przygotowałam 4 pomysły na ciekawe wykorzystanie tekstów z podręcznika.

Pobierz PDF tutaj

W tym wpisie chciałabym również przedstawić Wam podręcznik Checkpoint, nową pozycję wydawnictwa Macmillan. Jest to czteropoziomowy podręcznik do szkół średnich, który przygotuje Waszych uczniów do nowej matury.

W szczególności chciałabym zwrócić uwagę na to jak autorzy podręcznika podeszli do tematu readingu.

#1 Po pierwsze bardzo spodobało mi się to, że teksty są na czasie i podejmują niebanalne tematy, które zainteresują Waszych uczniów.

#2 Zadania, które są przygotowane do każdego tekstu są bardzo zróżnicowane i praktycznie w każdym rozdziale jest inne zadanie sprawdzające zrozumienie tekstu. Są to również zadania, które stopniowo przygotowują uczniów do zadań na egzaminie maturalnym.

#3 Zwykle w podręcznikach, w zadaniach typu reading jednym z ćwiczeń jest praca nad słownictwem z tekstu w formie dopasowania definicji do słówek, lub podania przeciwieństwa. W podręczniku Checkpoint w każdym tekście podkreślone są ciekawe słówka, a zadaniem uczniów jest wydedukowanie znaczenia z kontekstu. Bardzo mi się takie podejście podoba przede wszystkim ze względu na to, że uczniowie lepiej zapamiętają znaczenie słówek, jeśli sami będą musieli przyjrzeć się im bliżej i doczytać jaki jest kontekst.

#4 Po każdym readingu w podręczniku Checkpoint pojawia się część Critical Thinking, która zmusza uczniów do krytycznego podejścia do tematu podejmowanego w tekście.

Jeśli macie ochotę dowiedzieć się więcej o tym podręczniku i zapoznać się z przykładowymi stronami Checkpoint, możecie zrobić to tutaj.

Konkurs

Na koniec, zapraszam Was do udziału w konkursie, w którym do wygrania są takie oto wspaniałe zestawy ufundowane przez wydawnictwo Macmillan: egzemplarz okazowy książki ucznia Checkpoint, zestaw worksheets Use of English oraz gra Forbidden Words. Zwycięzców będzie aż 3 🙂

Zasady konkursu:

W komentarzu pod tym wpisem napisz jak kreatywnie wykorzystujesz teksty z podręcznika na lekcjach angielskiego.

Konkurs trwa do piątku 22.03, najciekawsze pomysły zostaną nagrodzone, a zwycięzcy zostaną ogłoszeni w komentarzu pod tym wpisem. Regulamin konkursu znajdziecie tutaj.

Powodzenia! 🙂

18 Comments

 1. Karolina

  Jeśli tekst odnosi się do konkretnego problemu (np. odżywianie, korzystanie z portali społecznościowych, zakupy stacjonarne i online, itp) dzielę uczniów na grupy lub pary, które tworzą jak najdłuższe listy argumentów za i przeciw, czasem tworzymy listy ze wskazówkami (jak zdrowo żyć, jak robić zakupy online, itp).

 2. Kinga

  Ostatnio super mi się sprawdziło w słabszej grupie. Tekst dzielimy na kilka części (u mnie 8, bo mam 8-osobową grupę), urywając tekst w połowie zdania. Nauczyciel czyta sam początek, a uczeń, który myśli, że ma kontynuację – wstaje i czyta swój fragment, potem następny, itd (jednocześnie proszę uczniów, żeby wynotowali z tekstu np czasowniki nieregularne, albo positive personality adjectives, czy co tam aktualnie przerabiamy ze słuchu).

 3. Magda

  Po opracowaniu teksu, zawsze do niego wracam ze zdwojona sila po kolo miesiacu.

  -Powtarzanie slow-na ogol korzystam z decide wheel albo z quizlet’a

  -pojazuje slajdy- uczniowie musza przypomniec sobie idiom, lub collocation lub konkretne slow (czynnosc, rzecz, przymiotnik np ‘hustle an bustle’. Cos cos za zwyczaj jednoznacznie sie kojarzy I jest odnosnikiem do czytanki)

  Po 1 semeatrze gra, w ktorej losowo wybieram slowa, pictogram-szybka wspolna powtorka, czasami nastepuje wstep do wspolnego opisu obrazka

 4. Emilia

  Po przeczytaniu uczniowie wyszukuja ciekawych połączeń wyrazowych. Nie tylko idiomy czy frejzale ale jakieś nietypowe uzycie slowka czy przymiotnik z rzeczownikiem. Kolejnym krokiem jest użycie tych highlighted words w transformacjach w tym celu szukamy similar phrases. Uczniowie ukladaja transformacje dla siebie nazwazjem wiec musza mysle co autor mial na myśli. Muszę przyznać ze uwielbiam lexis w tym wydaniu. Nie skupiamy sie na pojedynczych slowach bo zazwyczaj jak jej znają to pomijaja ale w kupie nabieraja fajnego czasem zupełnie innego znaczenia.

 5. Magdalena

  Dyktando i zawody w jednym – uczniowie w parach mają przepisać fragment tekstu, który jest kilka metrów od nich, jedna osoba biega, czyta, zapamiętuje a następnie dyktuje partnerowi. Kiedy ktoś skończy kończą wszyscy, mają chwilę na sprawdzenie czy nie zrobili błędów, poprawę, potem pary wymieniają się kartkami, biorą swoje teksty i sprawdzają sobie nawzajem błędy. Każda para na wstępie ma 20 punktów, każdy błąd lub brak wyrazu to – 1. (Uczniowie lubią się poprawiać) liczymy punkty kto wygrał, potem możemy pytać co to za tekst (mail, przepis, opowiadanie), czego brakuje, jaki był początek, co będzie dalej. Potem pokazujemy uczniom cały tekst i sprawdzamy kto był najbliższy prawdy

 6. Sylwia

  Ja używam # do krótkich streszczeń: większość tekstów, na których pracujemy to non-fiction. Uczniowie mają za zadanie stworzyć #hashtagi do każdego paragrafu, najlepiej pojedyńcze słowa lub krótkie frazy, po czym wymieniają się pomysłami i próbują stworzyć streszczenie konkretnych paragrafów przy użyciu #słówktóredostaliodkolegi.

 7. Klaudia

  Ja akurat uważam ze teksty są skarbnica pomysłów! Przede wszystkim speaking, nie ważne czego dotyczy tekst zawsze znajdzie się w nim coś na temat czego mozna podyskutować. Dyskusja to odpowiednie słowo- często wykorzystuje „czytanki” do przeprowadzenia debaty miedzy uczniami, dziele ich na dwie grupy i każda z grup broni swojej strony mocy 🙂 Wszystkie ciekawe kolokacje i słownictwo zapisujemy w specjalnym pliku, tworzymy zdania, uczniowie sami tworzą ćwiczenia dla siebie nawzajem aby to słownictwo wykorzystać i przećwiczyć. Co jakiś czas robimy tez z niego kahoota, uczniowie naprawdę dużo dzięki temu zapamiętują! Gdy skupiamy się na jakimś konkretnym czasie uczniowie szukają zdań w tym czasie, analizujemy je. Czesto tez modyfikujemy tekst używając synonimów danych słów. Krotko mówiąc, pomysłów jest masa i uważam ze czytanki to świetna sprawa!

 8. Małgosia

  Ja nie pomijam czytania ( a właściwie rzadko co pomijam) bo uważam że słówka z kontekstu są ważne. Jak mam czytanie to dzieciaki wiedzą że będzie praca w grupach. Mianowicie, dziele ich na 4 grupy i kazda grupa dostaje karteczke na ktorym jest zadanie, maja iles czasu na wykonanie a po gongu ktory ustawiam karteczka wędruje do innej grupy ;D i jesli chodzi o zadania na karteczkach to daje 4 zadania: 1. Mind map z tekstu. 2. Tworzenie pytań do tekstu (albo dla innych grup albo dana grupa odpowiada na pytania). 3. Szukanie slowka i proba zdefiniowania go. 4. Wybierz wlasciwa odpowiedz. Rozne inne w zaleznosci od tego jaki jest tekst ;D

  Pozdrawiam ;))

  • Comment by post author

   Sylwia

   Małgosiu, gratuluję wygranej! Proszę skontaktuj się ze mną, aby podać swoje dane do wysyłki nagrody 🙂 Email jest podany w zakładce “kontakt”. Życzę miłego dnia! Sylwia

 9. Ania

  Tekst dzielę na mniejsze części, tak aby dało się je wkleić do pudełek po zapałkach. Na wierzchu przyklejam tytuły paragrafów. Na początku uczniowie dopasowują tytuł do treści paragrafu. Następnie w parach dostają jedno pudelko, wybierają z paragrafu kilka słów, których nie rozumieją, zapisują je na małych karteczkach i wkładają je do pudełeczka z danym tekstem. Później tłumaczymy słowa.

 10. Alicja

  tak jest z tym duży problem, czytania na głos – przecież wtedy tylko jedna osoba jest zaangażowana :). Często niespodziewanie przerywam tekst i zadaje pytanie do tekstu, aby skupić uwagę pozostałych na tekście. Podaję definicje słowa, a uczniowie zgadują, które to słowo. Proszę kolejnego ucznia o podanie definicji, pozostali zgadują. Czytamy łańcuszek – jedno zdania za drugim w szybkim tempie. Jeśli jest to tekst o znanej osobie lub miejscu, wyświetlamy najpierw więcej zdjęć na rzutniku, aby zaciekawić ucznia tematem i porozmawiać: co to jest?, kto to jest? dlaczego? Tworzę fałszywe wypowiedzi i zachęcam ucznióww do poprawienie

 11. Karolina

  1. PRACA ZE SŁOWNICTWEM WOKÓŁ TEKSTU
  a. Snap
  Nauczyciel wybiera nowe słowa i przygotowuje kilka zestawów (na pary). Po wprowadzeniu słownictwa nauczyciel czyta tekst, a zadaniem dzieci jest jak najszybsze złapanie odpowiedniego słowa.
  b. Chocolate game
  Uczniowie losują słowo (mogą być z wcześniejszej gry SNAP) i ich zadaniem jest ułożyć zdanie z tym słowem.
  Zamiast tego słowa mówią „chocolate”. Zadaniem reszty grupy jest odgadnięcie o jakie słowo chodzi.
  c. Follow-up
  Nauczyciel rozdaje dzieciom tekst z usuniętymi słowami, zadaniem uczniów jest wpisać je w odpowiednie miejsca.
  2. CZYTANIE ZE ZROZUMIENIEM
  a. Parafraza
  Dzielimy uczniów na grupy. Każdy uczeń dostaje fragment tekstu do przeczytania. Ich zadaniem jest opowiedzenie własnymi słowami o czym był ich fragment tekstu.
  b. Prawda/Fałsz
  Nauczyciel prosi uczniów o przeczytanie tekstu i zapamiętanie jak najwięcej szczegółów z tekstu. Po przeczytaniu tekstu uczniowie wstają z ławek i
  • tworzą jedną linię. Nauczyciel czyta tekst, a uczniowie skaczą odpowiednio na prawo (prawda) lub lewo (fałsz).
  • Nauczyciel przygotowuje wiaderka z napisami True i False. Uczniowie tworzą dwie grupy. Nauczyciel czyta zdanie, a uczniowie muszą trafić do odpowiedniego wiaderka piłeczką. Jeśli zdanie jest False, podają prawdziwą informację.
  • Nauczyciel przygotowuje dwa krzesła z napisem True i False. Dwie grupy. N. czyta zdanie, a zadaniem pierwszych osób z drużyny jest usiąść na odpowiednim krześle.
  c. Odpowiadanie na pytania otwarte
  Nauczyciel przygotowuje koperty z pytaniami i wiesza je w różnych miejscach Sali. Każdy z uczniów/par/grup (w zależności od liczebności grupy) dostaje tyle karteczek jednego koloru ile jest pytań. Uczniowie chodzą po klasie, czytają pytania i zapisują odpowiedzi na karteczkach. W każdej kopercie znajduje się jedna odpowiedź. Po skończeniu zadania zbieramy koperty, czytamy pytania i porównujemy odpowiedzi uczniów. Poprawiamy i weryfikujemy poprawność.
  d. Gaps
  • Uczniowie dostają pocięty na fragmenty tekst oraz luki wyjęte z tekstu. Układają cały tekst w odpowiedniej kolejności.
  • Dzielimy uczniów na dwie grupy. Każda grupa ma tekst z usuniętymi lukami. Na tablicy wieszamy luki. Jedna osoba podchodzi do tablicy i patrzy na luki. Drużyna czyta tekst. Zadaniem osoby przy tablicy jest odnalezienie odpowiedniej luki i przyniesienie jej do drużyny. Po tym osoba, która była przy tablicy zamienia się z inną. Kontynuują aktywność aż poprawnie wykonają zadanie.
  e. Titles
  Uczniowie w grupach dostają tytuły paragrafów i dyskutują o tym co może znaleźć się w tekście. Nauczyciel przygotowuje tekst pocięty na fragmenty. Każda osoba po kolei czyta wylosowany fragment i wspólnie decydują, do którego tytuły pasuje dany fragment.

  f. Test wielokrotnego wyboru
  • Przygotowujemy KAHOOT
  • Nauczyciel dzieli uczniów na dwie drużyny. Uczniowie po kolei podchodzą do stolika, na którym stoi dzwonek (taki jak na recepcji) bądź inna piszczałka. Nauczyciel czyta pytanie i możliwe odpowiedzi. Zadaniem uczniów przy stoliku jest jak najszybsze naciśnięcie dzwonka/piszczałki i udzielenie odpowiedzi.
  g. Running dictation – Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda grupa ma tekst (bądź jego fragment). Jedna osoba z drużyny biegnie do powieszonego w Sali fragmentu tekstu, zapamiętuje fragment, wraca do swojej grupy i dyktuje go, a inna osoba z drużyny zapisuje. Uczniowie zmieniają się rolami: kolejna osoba biegnie do tekstu, inna pisze itd. Po zadaniu można zastosować peer correction, wyjść do wprowadzenia struktur gramatycznych, które pojawiają się w tekście. Uczniowie ćwiczą umiejętność czytania, pisania i słuchania.

  • Comment by post author

   Sylwia

   Karolino, gratuluję wygranej! Proszę skontaktuj się ze mną, aby podać swoje dane do wysyłki nagrody 🙂 Email jest podany w zakładce “kontakt”. Życzę miłego dnia! Sylwia

 12. Kinga

  Jeszcze 2 pomysły z tego tygodnia. Pierwszy: tekst z podręcznika z masą stopniowanych przymiotników. Nauczyciel czyta tekst, lub z płyty nagranie, jeśli jest. Uczniowie A mają wstać, jak usłyszą przymiotnik w stopniu równym, uczniowie B jak w wyższym, C jak w najwyższym. Przy dużych grupach można jeszcze dodać uczniów D, którzy wstają gdy usłyszą positive adjectives i E negative adjectives. Robiłam z dorosłymi, wyszło mega.
  Pomysł drugi: uczniowie pracują np w grupach 4 osobowych, każdy dostaje 1 inny tekst z podręcznika. Mają np 2 minuty na przeczytanie i zapamiętanie, jak najwięcej szczegółów. Zabieramy teksty. Następnie rozdajemy uczniom pytania do 3 nieswoich tekstów. Każdy uczeń opowiada o czym był ich tekst i na tej podstawie 3 pozostali uczniowie odpowiadają na pytania ze swoich handoutów. Ćwiczenie na reading, listening, speaking i writing jednocześnie. I co najważniejsze muszą się słuchać nawzajem. Robiłam z Ósmoklasistami ale też z grupą CAE.

  • Comment by post author

   Sylwia

   Kinga, gratuluję wygranej! Proszę skontaktuj się ze mną, aby podać swoje dane do wysyłki nagrody 🙂 Email jest podany w zakładce “kontakt”. Życzę miłego dnia! Sylwia

 13. Kinga

  Dziękuję serdecznie za wyróżnienie. Świetny początek tygodnia😃 Pozdrawiam wiosennie. Kinga

 14. Basia

  Zawsze zaczynam wprowadzenie unitu od czytanki – nie zawsze jednak z podręcznika, zdarza mi się używać materiałów znalezionych w sieci lub innych podręcznikach – ważne, by było tematycznie, ale również zgodnie z zainteresowaniami moich uczniów. Przy okazji kocham czytanki kulturowe. Oczywiście zadania przy czytaniu wykonujemy bardzo różne, ale chyba najczęściej robimy mind map i rozwijamy pomysły z czytania. Poza tym uczę moich uczniów tzw. bazgrania po czytance – zaznaczamy miejsca, w których są odpowiedzi. W ogóle uważam, że czytanie ciekawych tekstów powoduje, że uczniowie uczą się języka tak jakby przy okazji dowiadywania się nowości o świecie. dlatego fajnie, że zwróciłas swoją uwagę na czytanie na lekcjach – to w żadnym wypadku nie jest strata czasu 😀 Gratuluję zwycięzcom konkursu 😀

Leave a Reply