Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Inspiracje na lekcje, Książki, Metodyka

Gramatyka czy komunikacja?

Czy Wasi uczniowie na hasło gramatyka reagują ziewaniem lub paniką?

Czy często słyszycie:

A po co mi ta gramatyka?

Ja się bez tego dogadam, słownictwo jest ważniejsze.

Ja i tak nic nie zrozumiem.

A czy Wy sami też nie pałacie sympatią do Present Perfect albo rodzajników, bo wiecie, że bardzo często tłumaczenie użycia tych struktur to trochę jak walka z wiatrakami?

Odważę się powiedzieć, że tłumaczenie oraz ćwiczenie struktur gramatycznych to jedno z najtrudniejszych zadań, które mamy jako nauczyciele.

Ponieważ:

 • zwykle uczniowie nie mają motywacji do robienia ćwiczeń gramatycznych i często nawet po przerobieniu wielu przykładów, nadal nie wiedzą kiedy i jak używać danej struktury,
 • musimy się bardzo nagimnastykować, żeby takie lekcje były ciekawe.

Uważam, że jest to szczególnie trudne w przygotowaniu do egzaminów, bo to właśnie wtedy najbardziej czujemy presję, spowodowaną brakiem czasu i nadmiarem materiału do przerobienia. Musimy bardzo często wybierać pomiędzy gramatyką, a ćwiczeniami na komunikację. W tzw. ‘real life’, wiadomo, że komunikacja jest najważniejsza, ale jak to wygląda podczas przygotowania do egzaminu? Zwykle stoimy przed wyborem: czy poświęcić więcej godzin na kolejne ćwiczenie czasów przeszłych, żeby nasi uczniowie zdali egzamin, czy jednak skupić się na komunikacji, żeby byli przygotowani do używania języka angielskiego w sytuacjach życiowych?

Ten dylemat towarzyszy nam, nauczycielom, od zawsze i chyba nigdy nie znajdziemy na to złotego środka, ale na pewno możemy ułatwić sobie nasze belferskie życie wprowadzając dwie małe zmiany:

 • uczyć gramatyki w kontekście,
 • szlifować struktury gramatyczne w ćwiczeniach komunikacyjnych.

W taki właśnie sposób przedstawiona jest gramatyka w najnowszym podręczniku wydawnictwa Macmillan, Password Reset. Każde nowe zagadnienie gramatyczne zaczyna się od krótkiej sekcji Language in Context, która obrazuje wykorzystanie tej struktury w sytuacjach życiowych.

Na przykład:

#1 The Passive: Present Simple, Past Simple.

Strona bierna jest wprowadzona w formie krótkiej notatki o znalezionym sprzęcie. Najpierw jest informacja, gdzie sprzęt znaleziono, czyli wykorzystanie formy biernej czasu przeszłego. Następnie, podane są dodatkowe rady co należy robić z wartościowymi rzeczami, aby uniknąć takich sytuacji, czyli strona bierna w czasie teraźniejszym.

Jest to idealne zobrazowanie użycia strony biernej:

 • w sytuacjach, w których nie znamy wykonawcy czynności,
 • w pismach oficjalnych

#2 Czas Past Simple i Past Perfect:

Dwa, niełatwe do omówienia, czasy gramatyczne są wprowadzone w formie rozmowy telefonicznej dwóch kolegów o egzaminie, który się już odbył (Past Simple) oraz o tym w jaki sposób się do niego przygotowali (Past Perfect).

Ćwiczenie przedstawia sytuacje, w których używamy tych dwóch czasów:

 • Past Simple do wyrażenia czynności, które wydarzyły się w przeszłości (egzamin),
 • Past Perfect do wyrażenia czynności, które wydarzyły się przed inną czynnością w przeszłości (przygotowanie do egzaminu).

Zapraszam Was do zapoznania się z przykładowymi stronami podręcznika Password Reset tutaj.

Ja mam jeszcze jedną tajną broń na takich uczniów, którzy nie chcą uczyć się gramatyki i wzdychają za każdym razem, gdy temat się pojawia: nie wspominam wtedy o nazwach struktur gramatycznych, zwłaszcza w ćwiczeniach na komunikację. Nie mówię, że teraz będziemy przerabiać czas Past Simple i Past Perfect, ale zamiast tego wprowadzam ćwiczenie mówiąc, że teraz będziemy rozmawiać o tym co robiliśmy na wakacjach i jak się do nich przygotowaliśmy. Zanim rozpoczniemy pracę, pytam uczniów o przykładowe zdania, które mogą się pojawić i w tym momencie podkreślamy te formy, które będą dla nas przydatne do wykonania ćwiczenia.

Mam dla Was ćwiczenie do pobrania, a właściwie mały zestaw zadań komunikacyjnych 🙂

Są to 3 ćwiczenia, które są powiązane tą samą historią rodzinną. Będziemy ćwiczyć tryby warunkowe, czasy przyszłe oraz czasy przeszłe w formie odgrywania scenek (role plays) oraz czasowniki modalne do dedukcji i spekulacji.

Wszystko w PDF do pobrania tutaj.

A na koniec – obiecany konkurs 🙂 Zapraszam do udziału, bo zwycięzców będzie aż 3!

Zasady konkursu są bardzo proste:

W komentarzu pod tym wpisem napiszcie w ciekawy sposób dlaczego Waszym zdaniem warto uczyć angielskiej gramatyki 🙂

A do wygrania jest taki oto super zestaw ufundowany przez wydawnictwo Macmillan: egzemplarz okazowy książki ucznia Password Reset, zestaw worksheets Use of English oraz gra Forbidden Words.Konkurs trwa do 28.02.2019, zwycięzcy zostaną podani w komentarzu do tego wpisu. Regulamin konkursu znajdziecie tutaj.

Powodzenia! 🙂

Sylwia

844 Comments

 1. Wioleta

  Uczenie gramy jest ważne strasznie
  gdyż w komunikacji to istotne właśnie
  by mówić poprawnie i zrozumiale
  wtedy problemów nie będzie wcale
  Używać odpowiednich czasów
  to nie lada wyzwanie
  Ale z książkami Macmillana uczy się tego doskonale 🙂
  Nie popełni błędów nawet uczeń słaby
  A przy nauce gramy nie brak zabawy!

  • Comment by post author

   Sylwia

   Wioleto, gratuluję wygranej! Proszę skontaktuj się ze mną, aby podać swoje dane do wysyłki nagrody 🙂 Email jest podany w zakładce “kontakt”. Życzę miłego dnia! Sylwia

 2. Beata S.

  Gdy byłam jeszcze uczniem bardzo nie lubiłam gramatyki, mąciło mi w głowie jakiego kiedy używać, ale im dłużej spędzałam czas w internecie czy grach to gramatyka stawała się bardziej jasna i widziałam wyraźnie na co mi się to wszystko ma przydać. Zupełnie inaczej jak powiemy komuś “I love you” a co innego gdy rzucimy “I loved you”, które może wprowadzić lekki chaos w związku. Do tego możemy dorzucić pytanie “What is wrong with you?”, które wypowiedziane nawet z troską na twarzy nie brzmi najlepiej, a wystarczyłoby tylko “What’s wrong?” Takich przykładów można mnożyć i mnożyć, więc gramatyka raz na jakiś może nam się przydać i zmniejszyć liczbę niezręcznych rozmów 🙂

 3. Ilona

  Gramatyka to ważny aspekt językowy, który sprawdza logiczne myślenie, trenuje pamięć, pozwala na precyzyjną komunikację dzięki czemu unika się nieporozumień. Co więcej, jej znajomość zwiększa szansę na dobre wyniki z egzaminów. Sądzę, że najważniejsze jest, aby stworzyć odpowiednią atmosferę nauczania, wykorzystywać realia, pokazywać niuanse gramatyczne, bawić się gramatyką, kręcić filmy, tworzyć reklamy itp. Znajomość gramatyki ułatwia czytanie i słuchanie ze zrozumieniem, pozwala na stworzenie pięknego CV czy listu motywacyjnego 🙂 Podsumowując, gramatyka to trudna dziedzina, ale przedstawiona w odpowiedni sposób może stać się rozrywką 😊

 4. Aga

  Dlaczego warto uczyć się gramatyki?
  Może dlatego bo:
  * grama to nie drama! 🙂
  * w dobie globalizacji i szeroko dostępnej bazy materiałów do nauki jak i materiałów audiowizualnych, nie taki diabeł straszny jak go malują,
  * można uniknąć komunikacyjnej katastrofy i kontrowersyjnych propozycji, jak choćby: ‚Aga, can I please you? 🙂
  * by poczuć się pewniej w komunikacji.

 5. Anna

  Uczymy się języka obcego po to, aby poszerzać horyzonty przez poznawanie nowych kultur i osób, które się z nich wywodzą. Warto uczyć się gramatyki, aby móc bez problemu komunikować się z tymi osobami tak, by dobrze zrozumieć, co dokładnie mają na myśli i samemu zostać dobrze zrozumianym. Nie ma poprawnej komunikacji bez prawidłowej gramatyki. Dodatkowo, jeśli czujemy się pewnie w zagadnieniach gramatycznych, mamy mniejsze obawy przed mówieniem po angielsku lub w innym języku obcym! Gramatyka nie jest “złem koniecznym”, tylko cudownym narzędziem, które pozwala nam poznawać świat i innych ludzi 🙂

 6. Asia

  Każdy język, poza warstwą leksykalną, głównym znaczącym, posiada jeszcze swój własny, unikalny sposób na budowanie struktury wypowiedzi – gramatykę.

  Trochę jak z układaniem skomplikowanych zestawów klocków lego, bez wiedzy o tym, co pasuje do czego nie będziemy w stanie stworzyć imponującej budowli. Zamek zbudowany z klocków pasujących do siebie jedynie kolorem z pewnością nie da nam przyjemności podczas zabawy, podobnie jak rozmowa oparta jedynie na słownictwie nie da nam poczucia satysfakcji w komunikacji z innymi. Umiejętność dopasowywania do siebie klocków również pod kątem kształtu, podobnie jak sprawne posługiwanie się gramatyką jest najlepszym źródłem komfortu i pewności siebie podczas rozmów i dyskusji. Nie martwiąc się brakiem zrozumienia spowodowanym przez błędy w naszych wypowiedziach możemy spokojnie bawić się językiem, jego niezwykłym potencjałem i wieloznacznością.

  Radość z bycia mistrzem gry nie kończy się wraz z dzieciństwem – a żeby bawić się łamaniem reguł, trzeba je najpierw poznać!

  • Comment by post author

   Sylwia

   Asiu, gratuluję wygranej! Proszę skontaktuj się ze mną, aby podać swoje dane do wysyłki nagrody 🙂 Email jest podany z zakładce “kontakt”. Życzę miłego dnia!

 7. Anna

  Uczymy się języka obcego, aby poszerzać swoje horyzonty przez poznawanie nowych kultur i osób, które się z nich wywodzą. Znajomość gramatyki umożliwa nam prawidłową komunikację, czyli dokładne zrozumienie wypowiedzi drugiej osoby oraz przekazanie dokładnie takiej informacji, na jakiej nam zależy. Dodatkowo, wiele osób uczących się języka angielskiego ma obawy przed mówieniem i rozmawianiem w tym języku. Z dobrą znajomością gramatyki możemy szybko przezwyciężyć te obawy, ponieważ jesteśmy pewni, jakich konstrukcji należy użyć w danej sytuacji i mniej boimy się popełnienia błędu. Gramatyka nie jest to więc “zło konieczne”, lecz cudowne narzędzie służące do komunikacji i poznawania świata!

 8. Anna

  Warto uczyć gramatyki angielskiej, bo znając reguły uczniowie mogą wychwycić błędy, które popełniają native speakerzy i pochwalić się wiedzą zdobyta w szkole. Co więcej, oglądając programy i filmy anglojęzyczne mogą porównać język książkowy z jezykiem dnia codziennego. Gramatyka kojarzy się z rusztowaniem. Mając porządne rusztowanie, możemy zbudować dom. Znajomość gramatyki daje nam pewne bloki bądź formuły dzięki którym możemy tworzyć zdania.

 9. Basia

  Gramatyka dla języka jest jak drabina dla dekarza – niby da radę wejść na dach po rynnie, ale ani to wygodne, ani bezpieczne. Znając struktury uczeń porusza się pewnie, musi tylko wiedzieć co chce powiedzieć, reszta układa się płynnie, a uczeń ma poczucie komfortu, bo stąpa po pewnym gruncie. A na pytanie po co komu tyle gramy zawsze mówię, że skoro jesteśmy ludźmi wykształconymi, to niech to będzie słychać w każdym języku 😁

 10. Kasia

  Posłużę się metaforą…gdzie gramatyka to swego rodzaju matma, bogata w równania, tezy i twierdzenia. Niby to wszystko obrazuje się nam jak jakaś abstrakcja a jednak okazuje się kluczem do poznania świata, bo przecież wszystko to liczby;) Myślę, że właśnie tak jest z językiem. Dzięki niemu możemy lepiej poznać świat a gramatyka jest tym kluczem, który nam te drzwi otwiera.

  Na swoich zajęciach staram się odczarować tę złą sławę jaką gramatyka przez lata się cieszyła. Nasze nauczycielskie pozytywne nastawienie potrafi zdziałać cuda. Zarazajmy nim naszych uczniów.

 11. Magda

  Kiedy słyszę, że ktoś chce tylko konwersacje, bo mówienie jest ważniejsze niż grama, mam kilka odpowiedzi mających na celu uświadomienie, że warto jednak zmienić nastawienie.
  Oczywiście, że z odrobiną dobrej woli ktoś nas zrozumie jeśli ograniczymy się do Kali jeść Kali pić, ale czy nie jest tak, że warto dla osiągnięcia naszego celu, aby ten ktoś dobrze zrozumiał czy Kali już zjadł , je czy będzie jeść, tudzież czy to on jadł czy jego zjedzono ? Poza tym, jeśli będziesz mówić jak Kali , będziesz tak traktowany jak Kali 🙂 zazwyczaj działa i zaczynamy porządki 🙂
  A czasem mówię po prostu : jeśli uważasz, że grama jest be, że nie trzeba, że jest głupia i nielogiczna i niefajna – tzn że do tej pory uczyłeś się /byłeś uczony * niewłaściwe 🙂
  *I widzisz tu też jest grama istotna, whose a*se is to blame 😉

  • Comment by post author

   Sylwia

   Magda, gratuluję wygranej! Proszę skontaktuj się ze mną, aby podać swoje dane do wysyłki nagrody 🙂 Email jest podany w zakładce “kontakt”. Życzę miłego dnia! Sylwia

 12. Klara

  Podczas wakacji z koleżanką prowadziłyśmy rozmowę z przystojnymi Hiszpanami, koleżanka bardzo chciała zabłysnąć wielością swoich zainteresowań:
  – I’m interested in Chinease culture and I’m a very good cook. I like cooking my dogs and cat.
  Jak się domyślacie koleżanka jest właścicielką kilku czworonogów, dla których często gotuje ;). A rozmowa z Hiszpanami jakoś szybko się skończyła ;).
  I w takich chwilach okazuje się, że jednak gramatyka ma znaczenie.

 13. Karolina

  Warto uczyć się gramatyki ponieważ kiedy, mówimy poprawnie jesteśmy bardziej pewni siebie. Zmniejszamy też możliwość nieporozumień w komunikacji z innymi (mogą one wynikać z błędnie zastosowanej struktury gramatycznej lub czasu gramatycznego).

 14. Małgorzata

  Zazwyczaj słyszę to od dorosłych, którzy ponownie rozpoczynają swoją przygodę z angielskim: proszę mnie nauczyć tak, żebym mógł/ mogła dogadać się na wakacjach, tylko absolutnie bez gramatyki. No tak, to zazwyczaj trauma, tak specjalnie użyłam tego słowa, po wcześniejszej nauce, ale czy tak się da? Oczywiście, że nie 🙂. Tłumaczę wówczas, że nie będziemy w stanie nauczyć się tysiąca typowych pytań tak po prostu, na pamięć, zresztą gdybyśmy nawet spróbowali tak zrobić, to komu wystarczy do tego motywacji?
  Poznając daną strukturę gramatyczną, jesteśmy w stanie podstawić pod nią dowolnie wybrane zdanie, potrzebne w konkretnej sytuacji, a ucząc się samego słownictwa czy reakcji na pamięć, dojdziemy w końcu do momentu, w którym powiemy: ale tego nie było.
  Dla tych mniej alergicznie nastawionych uczniów, warto zastosować następującą terapię: zamiast mówić, że dziś zaczynamy Present Simple, powiedzmy, że teraz będziemy się zajmować naszymi codziennymi daily routines. Nie straszmy, że teraz to zobaczycie… Mam wrażenie, że każdy potrzebuje takich wyrazów jak: get up czy get dressed, ale nie musimy tego nazywać gramatyką. Wówczas wszystkim będzie się lepiej pracowało🙂

 15. Małgorzata

  Zwykle słyszę to od dorosłych: ja chcę tylko konwersacje, tak żeby się dogadać na wakacjach. Co robię wówczas? Uśmiecham się 🙂.
  Rozumiem obawy, wynikają one ze wcześniejszej traumy, tak używam takiego określenia, ale ja to zmieniam. Mogę próbować nauczyć kogoś pytań i odpowiedzi na pamięć, ale jeśli ktoś w realnej sytuacji użyje jakiegoś innego sformułowania, to czy powiemy wówczas, że tego nie było na zajęciach ? Że Pani mnie tego nie uczyła? Kto zresztą ma czas, siłę a szczególnie motywację do uczenia się na pamięć? Nie łatwiej jest poznać technikę, a tym jest właśnie gramatyka, żeby podkładać pod to każdą z możliwych opcji?
  Kolejną sprawą jest nasze straszenie: a teraz to będziemy robili Present Simple, a kolana miękną. Po co. Lepiej powiedzmy, że dowiemy się jakie mamy sformułowania potrzebne do mówienia o naszych daily routines, nie wszyscy czują potrzebę poznania tajników „s” czy „ does” , ale już każdy czuje, że powinien wiedzieć, że wstaje o 7.00 a kładzie się o 22.00.
  Tak jest prościej 😉, a my nie jesteśmy strasznym belfrem tylko pomocną osobą 🙂

 16. Jędrzej

  – O angielska Gramatyko! Czy warto Cię uczyć?
  – No pewnie, przecież mam tyyyle czasów, takie to piękne!
  – A to nie jest trudne?
  – No pewnie, że jest! 🙂
  – A czemu Cię to cieszy?
  – Bo z trudem przychodzi to, co wartościowe!

 17. Dominik Muchajer

  Witam serdecznie,
  Przede wszystkim gramatyki powinniśmy się uczyć ze względu na bezbłędną komunikację oraz pisownię w danym języku. Jeśli chodzi o gramatykę angielską, jest ona trudna dla uczniów, szczególnie kiedy słyszą: 12 czasów…. strona bierna , mowa zależna – natomiast jest to bardzo wartościowe i przydatne na przyszłość. Pozwoli to odnaleźć się w świecie anglojęzycznym oraz rozwinie umiejętności zawodowe.

 18. Agnieszka

  Gramatyka to klej, który spaja wykute słówka i wyrażenia. Warto pokazywać uczniom, że język to całość a nie wyodrębnione części. Komunikacja opiera się na interakcji i łączeniu różnych umiejętności i obszarów języka. Gramatykę warto pokazywać w kontekście i w kontraście, żeby uczen miał świadomość, że użycie innej struktury czy czasu zmienia znaczenie czy nawet poziom uprzejmości.

 19. Kuba Jakubek

  Dlaczego warto uczyć angielskiej gramatyki? W dzisiejszym świecie, na temat gramatyki rozsiany jest stereotyp – że taka straszna, że taka trudna i co więcej – NUDNA! Wiadomo, jeśli omówimy z uczniami tabelkę, zadamy stronę zadań do domu i wykucie się na pamięć to grama to będzie dla nich prawdziwa drama, ale wcale nie musi tak być… Uczeń kiedyś zadał mi pytanie: na lekcjach głównie skupiamy się na słownictwie i wyrażeniach. Wiec po co ta cała gramatyka”? Odpowiedziałem bardzo jasno – otóż gramatyka to wszystko spaja! Kiedy mówiłem uczniom że będziemy się uczyć gramatyki to była jedna, wielka tragedia… Natomiast jest dużo świetnych sposobów jak to dzieciom zwyczajnie umilić. Pomóżmy im, nauczmy ich, zainspirujmy ich! Warto przekazać uczniom że dzięki gramatyce będzie im zwyczajnie łatwiej. Szczególnie postawmy na KOMUNIKACJE i POPRAWNOŚĆ PISEMNĄ! To zawsze przydaje się w języku angielskim i bez tego ani rusz. Uwielbiam zaczynać wprowadzanie na przykład czasu przeszłego od zwyczajnej prośby aby uczniowie powiedzieli co dzisiaj zrobili… I tutaj zaczyna się prawdziwa magia! Nie wkuwajmy im zasad, tylko pokażmy, że to wszystko ma swój cel w życiu, że nie jest to bezwartościowe i im się to przyda! W pewnym sensie może tutaj również chodzić o własne poczucie spokoju i pewności, że coś potrafimy. Wbijmy im do głowy, że jeśli dobrze będą znać gramatykę to będą zwyczajnie pewniejsi swojej wypowiedzi oraz będzie zdecydowanie mniej stresu! Co więcej – gramatyka przyda im się chociażby w czasie oglądania angielskich materiałów video. Czy to film, czy to serial – zawsze lubiłem porównywać język codzienny i język w filmach właśnie za pomocą gramatyki! My, nauczyciele, powinniśmy poszerzać horyzonty naszych uczniów i jeszcze bardziej ich motywować! Swoim uczniom od lat powtarzam – nie ma komunikacji bez gramatyki! W dzisiejszej dobie internetu można wszystko. Starajmy się! Jest wiele sposobów aby pokazać uczniom że grama to wcale nie drama! Swoją drogą po przejrzeniu przykładowych stron Macmillanowej książki jestem pod wrażeniem. Przyznam, że nie zdarzyło mi się jeszcze zobaczyć tak ciekawego pomysłu na wprowadzenie gramatyki. Mam nadzieję, że niedługo będę mógł przetestować ten pomysł w klasie! 23:55 – chyba zdążyłem, haha…

 20. geniMymnmep

  421999

 21. samuelDox

  862721

 22. Wallyblada

  532916

 23. samuelDox

  418628

 24. samuelDox

  521836

 25. Bessienuh

  533685