Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Inspiracje na lekcje

Christmas with The New Yorker – 5 pomysłów na niebanalne lekcje świąteczne.

Zapewne wielu z Was już wie, że jestem ogromną fanką magazynu The New Yorker, a w szczególności okładek, które są prawdziwymi dziełami sztuki, a co najważniejsze – świetnym materiałem na lekcje, zwłaszcza do dyskusji. Jest to zdecydowanie moje ulubione darmowe “narzędzie” obrazkowe 🙂

Bardzo lubię je również za to, że są niejednoznaczne, z czego łatwo powstają bardzo interesujące dyskusje. Tak też jest z tematem świąt Bożego Narodzenia. Tematy oczywiste związane ze świętami, takie jak tradycje w krajach języka, którego uczymy, lub piosenki świąteczne świetnie sprawdzają się na zajęciach z dziećmi, lub dorosłymi na niższych poziomach. Ale na poziomie B1 i wyżej musimy się już trochę nagimnastykować, żeby zaciekawić tym tematem.

Dzisiaj mam dla Was kilka pomysłów na rozgrzewki konwersacyjne o tematyce świątecznej, które spokojnie możecie wykorzystać z poziomami B1 i wyżej oraz ambitnymi kursantami.

Wykorzystamy do tego takie okładki świąteczne z The New Yorker:

Pojedyncze zdjęcia tych okładek (z mojej prywatnej kolekcji) możecie pobrać tutaj. A więcej okładek znajdziecie tutaj, na stronie magazynu.

A teraz czas na kilka pomysłów 🙂

  1. Lektor wyświetla wszystkie zdjęcia. Każdy kursant wybiera jedną okładkę, która w jakiś sposób kojarzy mu się ze świętami. Kursanci łączą się w małe grupy i rozmawiają na temat tego, co wybrali i dlaczego.
  2. Kursanci łączą się w pary. Każda osoba dostaje zdjęcie jednej okładki i nie pokazuje jej drugiej osobie. Zadaniem każdej osoby jest zinterpretowanie tego, co widzi na zdjęciu i opowiedzenie o tym drugiej osobie w parze. Następnie ta osoba, na podstawie tego, co usłyszała odgaduje co może się znajdować na zdjęciu. Na koniec kursanci pokazują sobie nawzajem zdjęcia i wymieniają się spostrzeżeniami / skojarzeniami.
  3. Kursanci pracują w parach lub małych grupach. Lektor wyświetla po jednym zdjęciu i zadaje pytania: Z czym kojarzy Ci się ta grafika? Jak ją rozumiesz? Jak ma się do świąt Bożego Narodzenia?
  4. Lektor wybiera jedno zdjęcie i nie pokazuje go jeszcze kursantom, ale tylko podaje kilka słów, np 3, które są przedstawione na grafice. Może to być np.: mikołaje, metro, kostium. Zadaniem kursantów jest odgadnięcie co znajduje się na grafice (mogą nawet stworzyć rysunki 😀 ) i co ona może reprezentować. Dyskutują o tym w małych grupach. Na koniec lektor pokazuje ukrytą grafikę i grupy porównują swoje pomysły z tym, co znajduje się na zdjęciu.
  5. Lektor wyświetla wszystkie zdjęcia. Kursanci pracują w parach lub małych grupach, ich zadaniem jest wymyślenie krótkiego opisu do każdej grafiki. Każda grupa prezentuje swoje pomysły i wyjaśnia dlaczego wybrali akurat taki opis.

Mam nadzieję, że praca z okładkami będzie owocna, a dyskusje interesujące! Będzie mi bardzo miło, jeśli podzielicie się ze mną wrażeniami ze swoich lekcji! 🙂

Sylwia 🙂

2 Comments

  1. Sylwia

    Próbowałam wykupić tę prenumeratę, ale nie ma opcji wpisania Polski, jedynie Stany. Pomożesz?

Leave a Reply