Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Inspiracje na lekcje

Odliczanie do świąt świetną motywacją!

Zostało nam już tylko 25 dni do Świąt Bożego Narodzenia. Od jutra, czyli 1 grudnia w ruch idą kalendarze adwentowe i związane z nim odliczanie do świąt. Kojarzy nam się to zwykle z otwieraniem poszczególnych okienek w wielkim pudełku czekoladek, ale okazuje się, że może to stać się też fajną motywacją do powtórki słówek z języka angielskiego. I wcale nie musi łaczyć się z codziennym objadaniem się czekoladą 🙂

Mam dla was 3 pomysły, które możecie wykorzystać zarówno na lekcjach indywidualnych jak i grupowych. Sprawdzą się doskonale jako warmer, cooler albo zadanie domowe.

Wszystkie można dostosować do wieku i poziomu ucznia, a także do przerobionego materiału. Dla młodszych proponuję przeznaczyć ostatnią lekcję listopada na wykonanie “kalendarza adwentowego”, w którym ukryte będą poniższe czynności. Dla uczniów starszych oraz tych nie bardzo keen on arts & crafts wystarczy tylko zwykłe pudełko, ewentualnie udekorowane w świąteczny sposób 🙂

1. 24 Actions

W kalendarzu lub pudełku ukryte są 24 czynności. Każdego dnia grudnia uczeń losuje jedną czynność I wykonuje ją w ramach codziennej powtórki z języka angielskiego.

Przykładowe czynności:

  • Describe your room
  • Write about your best friend (minimum 50 words)
  • Watch a 5-minute YouTube video in English
  • Read an article in English

2. 24 One-minute topics

W kalendarzu lub pudełku ukryte są 24 tematy do krótkich, jednominutowych prezentacji. Uczeń musi nieprzerwanie, przez dokładnie 60 sekund mówić na temat, który wylosował. W tym ćwiczeniu dużo ważniejsza jest płynność niż poprawność gramatyczna, więc nie poprawiamy błędów podczas wypowiedzi, ale pozwalamy uczniowi się wypowiedzieć. Musi to być bardzo dynamiczne. Ewentualne błędy możemy zanotować i przeanalizować po skończonej wypowiedzi.

Przykładowe tematy:

  • What’s your favourite restaurant?
  • Talk about the best movie you’ve ever seen.
  • Do you agree with this statement: “Social media sites are a waste of time”. Why? Why not?

3. 24 Pictures

W kalendarzu lub pudełku ukryte są 24 obrazki. Na każdym obrazku znajduje się wskazówka np. Present Continuous, Prepositions of place, Personality, Past Simple. Uczeń musi opisać obrazek używając jak najwięcej struktur gramatycznych lub słownictwa ze wskazówki na obrazku.

Zadania można mieszać i różnie ze sobą łączyć, jeśli chcemy wprowadzić trochę różnorodności.

Oczywiście, niewielu z nas (a prawdopodobnie nikt) nie ma codziennie lekcji z tym samym uczniem. Więc jak wyegzekwować codzienne otwarcie zadania w domu? Nie mamy ukrytych kamer w domu uczniów, więc nigdy nie uda nam się sprawdzić czy rzeczywiście wykonują zadania codziennie, to jest już kwestią motywacji oraz zaangażowania się ucznia, lub rodziców w przypadku młodszych dzieci. Możemy natomiast na każdej lekcji zapytać ucznia, które zadania wylosował w minionym tygodniu i “przepytać” go z tych zadań, np. poprosić o opisanie obrazka lub wypowiedzenie się przez 60 sekund na wylosowany temat.

Jeśli macie jakieś fajne pomysły na modyfikacje takich kalendarzy, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach! 🙂

Leave a Reply