Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Gotowe lekcje, Inspiracje na lekcje

#realEnglish na lekcjach angielskiego – pobierz karty z wyrażeniami kolokwialnymi

Chyba wszyscy się ze mną zgodzicie, że podręczniki do nauki angielskiego nie zawsze uczą naszych kursantów prawdziwego języka. To od nas, tak naprawdę, zależy jak dobrze przygotujemy naszych kursantów do rozmowy z native speakerem w prawdziwej sytuacji.

Taka jest właśnie moja historia z prawdziwym angielskim, poczytajcie:

Angielskiego uczyłam się już od szkoły podstawowej, później w szkole średniej, a następnie w NKJO, czyli w sumie jakieś 10 lat zanim w ogóle odwiedziłam anglojęzyczny kraj.

Po drugim roku studiów (w całości w języku angielskim) wyjechałam do Irlandii do pracy, a później na studia. I tam okazało się, że pomimo tylu lat nauki tego języka nie byłam w stanie prowadzić luźnej rozmowy w pubie przy piwie ze znajomymi Irlandczykami.

Byłam w szoku. Bo przecież na studiach byłam jedną z najlepszych studentek!

Dopiero później uświadomiłam sobie o co chodzi – potrafiłam w piękny sposób mówić i pisać o języku, o literaturze oraz metodyce nauczania języków obcych, doskonale posługiwałam się takimi zaawansowanymi strukturami gramatycznymi jak inwersja, mieszane tryby warunkowe, czy Future Perfect Continuous.
ALE nie czułam się pewnie rozmawiając w barze o zwykłych rzeczach. O meczu piłki nożnej czy paznokciach! Ok, może o paznokciach to ja akurat nie rozmawiałam, ale wśród lokalsów to był gorący temat 😀 

Nie wspominając już o tym, że wielu rzeczy sama nie rozumiałam, bo wszyscy wokół posługiwali się wyrażeniami, których mnie nikt nigdy nie nauczył.

Wtedy, na własnej skórze przekonałam się jak ważne jest uczenie prawdziwego, żywego języka. I obiecałam sobie, że na moich zajęciach zawsze będą elementy takiego języka! I tak też jest, just od 16 lat 🙂

Ale jeśli też uczycie angielskiego to wiecie, że takich treści nie ma w podręcznikach. Nie ma tam kolokwialnych wyrażeń i często brakuje prawdziwego języka. Zwykle, jeśli chcemy takiego angielskiego uczyć, to musimy znaleźć ten materiał na własną rękę. Ale to zajmuje dużo czasu, bo niełatwo znaleźć takie treści wpisując po prostu hasło w Google. To jest coś, co usłyszymy w filmach, znajdziemy w gazetach, ale raczej nie w zwykłym słowniku. Zapewne wiecie jak bardzo trzeba się napracować, żeby znaleźć oraz przygotować taki materiał na lekcje.

Dlatego dzisiaj chciałabym pokazać Wam Sod it! – mój własny materiał do nauki najpopularniejszych zwrotów kolokwialnych 🙂 Jeśli jeszcze o nim nie słyszeliście, to możecie poczytać o tym więcej TUTAJ, a nawet pobrać darmową próbkę zapisując się do newslettera.

A jak to wygląda u Was? Uczycie takiego #realEnglish, czy raczej uważacie to za stratę czasu? A jeśli uczycie, to z jakich źródeł najczęściej korzystacie?

Leave a Reply