Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Gotowe lekcje, Inspiracje na lekcje

‘Print & Teach’ czyli 6 stron, na których znajdziecie gotowe lekcje do pobrania.

Macie czasami takie dni, kiedy nic wam się nie chce, albo jesteście zabiegani i brakuje wam czasu na przygotowanie lekcji? Ja też. Oczywiście zwykle jestem idealnie przygotowana do każdych zajęć :D, ale czasami się po prostu nie chce i wtedy korzystam z ‘gotowców’. Nie zawsze mam w swoich zbiorach coś co się akurat nadaje dla wybranej grupy / poziomu / kursantów, itd, więc czasami korzystam ze źródeł internetowych.

Blogów oraz stron internetowych dla nauczycieli angielskiego jest bardzo dużo i na wielu można znaleźć naprawdę bardzo wartościowe handouty, gry, ćwiczenia i wiele innych fajnych materiałów. Dzisiaj wybrałam jednak tylko 6 takich stron, na których znajdziecie gotowe lekcje do pobrania, takie właśnie ‘Print & Teach’, które nie wymagają żadnych innych przygotowań (lub bardzo niewiele) z waszej strony.

#1 Breaking News English

Tą stronkę lubię chyba najbardziej i z niej korzystam najczęściej, być może dlatego, że mam wielu kursantów dorosłych interesujących się właśnie tematem News i taka forma lekcji najbardziej im odpowiada. Znajdziecie tutaj mnóstwo (naprawdę mnóstwo) artykułów, do których przygotowane są lekcje. Do każdego artykułu możecie wybrać poziom lekcji oraz jej długość.

Jedynym minusem jest to, że format lekcji jest praktycznie taki sam dla każdeg artykułu, więc nie polecam korzystać z tego zbyt często. Ale jeśli chcecie przeprowadzić lekcję tematyczną raz za czas, Breaking News English sprawdza się idealnie.

#2 Lessonstream

Znajdziecie tutaj bardzo ciekawe i zróżnicowane materiały na lekcje dla wszystkich poziomów, grup wiekowych oraz rodzajów kursów. Są lekcje z wideo, listeningi, gry i wiele innych. Znajdziecie tutaj także sporo nieszablonowych tematów na lekcje, np. Obama’s Elf.

Jedyny minus – nie wszystkie lekcje mają gotowce, które są łatwe do pobrania. Czasami trzeba przeczytać cały wpis, w którym Jamie wyjaśnia o co chodzi w tej lekcji, żeby móc ją przeprowadzić. Jeśli znajdziecie trochę czasu, proponuję, żebyście zapoznali się ze stronką zanim zaczniecie z niej korzystać last minute 🙂

#3 Lesson Plans Digger

Uwielbiam stronkę Gosi Kwiatkowskiej! Jest bardzo przejrzysta i niesamowicie łatwa w nawigacji. Ja korzystam z pomysłów Gosi głównie na zajęciach przygotowujących do egzaminów, które jak wiemy mogą stać się bardzo nudne i monotonne po jakimś czasie. Na blogu znajdziecie nie tylko gotowe lekcje i materiały, ale także mnóstwo rad dotyczących tego jak sprawić, żeby takie zajęcia były ciekawsze.

#4 Beata Topolska – Trener Języka Angielskiego

Bloga Beaty odkryłam dopiero niedawno, ale już wiem, że będę często tutaj zaglądać, głównie dlatego, że Beata uczy osoby dorosłe na kursach standardowych oraz Business English, czyli ten sam przedział, w którym ja się specjalizuję 🙂

Lekcje Beaty są zdecydowanie z tych ‘Print & Teach’, praktycznie nie wymagają żadnych dodatkowych przygotowań, a do tego poruszają bardzo ciekawe tematy.

#5 TEFLtastic

Znajdziecie tutaj mnóstwo gotowych materiałów na absolutnie wszystkie rodzaje lekcji (głównie z osobami dorosłymi). Trzeba się tylko troszkę pogimnastykować, żeby dotrzeć do tego, co jest nam akurat potrzebne, ponieważ stronka jest niezbyt wygodna w nawigacji, ale jak już dokopiecie się do tego, czego szukacie, to są to w większości świetne materiały.

Jedyny minusem jest fakt, że niestety niektóre materiały to tylko worksheets, które zawierają kilka ćwiczeń, więc trzeba przygotować do nich coś więcej.

#6 Tim’s Free English Lesson Plans

Kolejny blog, na którym znajdziecie gotowe lekcje dla grup dorosłych. Znowu jednak jest jeden minus – nie wszystkie materiały to gotowe lekcje, więc czasami trzeba przygotować coś więcej.

Znacie inne fajne stronki, które warto dodać do tej listy?

Pisząc ten artykuł i porównując te wszystkie strony doszłam do wniosku, że jednak nie ma to jak nasi rodzimi bloggerzy! Strony Gosi i Beaty są zdecydowanie najbardziej przejrzyste i najłatwiejsze w nawigacji, a to przecież takie ważne jeśli potrzebujemy znaleźć coś ‘na wczoraj’!

8 Comments

 1. Bardzo Ci dziękuję za polecenie! 🙂 <3

 2. Od siebie mogę polecić strony http://film-english.com/ oraz https://viralelt.wordpress.com/ (mój zdecydowany faworyt) dla tych, którzy podobnie jak ja uwielbiają prowadzić lekcje bazujące na ciekawych materiałach video znalezionych w sieci:)

 3. wojtczak

  Koniecznie trzeba dodać Authentic Teaching 🙂

 4. Comment by post author

  Zgadzam się jak najbardziej 🙂 mam jeszcze kilka innych do dodania, więc na pewno będzie update 🙂

 5. Anna Kastelik

  Ja polece jeszcze stronke Linguahouse.com – duzo gotowych ciekawych tematow, ktore moga byc albo caloscia zajec albo baza. Niektore tematy sa darmowe, niektore platne, ale tych darmowych jest calkiem sporo. Takze z zakresu business English. Polecam barszo

Leave a Reply