Materiały dla lektorów języka angielskiego.

Blog, Gotowe lekcje, Inspiracje na lekcje

Christmas Lesson With a Twist- Level B1 – C2

Mam nadzieję, że wszyscy są już w nastrojach świątecznych, nawet jeśli polega to tylko na odliczaniu dni do przerwy.. 🙂

Nie wiem jak wy, ale ja zawsze miałam problem ze znalezieniem ciekawych materiałów na lekcję świąteczną dla grup na poziomie od B1 wzwyż. Większość materiałów jest do poziomu A2 (i to w dodatku naciąganych trochę) i co roku jest to samo, czyli Boxing Day, reindeer, Jingle Bells i kończy się to zwykle na przysypiających uczniach. W wielu grupach po komunikacie typu: “następnym razem zrobimy sobie lekcję świąteczną” połowa uczniów decyduje się zostać w domu i w rezultacie zamiast grupy 7 osób mamy tylko 2 i to oczywiście te najmniej rozgadane. Oczywiście w połowie lekcji kończą nam się materiały… Szczerze powiem, że nawet się tym ucziom nie dziwię, bo komu by się chciało po raz 3 z rzędu słuchać Jingle Bells albo uczyć się tych samych słówek.

Dzisiaj mam dla was gotową lekcję, którą można przeprowadzić w grupach na poziomie od B1 do C2. Jest trochę słówek, ale są to zupełnie odświeżone i całkiem ciekawe słówka – gwarantuję, że tym razem wszyscy się nauczą czegoś nowego! 🙂

Głównym tematem lekcji jest porównanie świąt Bożego Narodzenia w Polsce, UK i Irlandii. Tutaj od razu pojawia się coś nowego – zywkle na lekcji mówimy o świętach w UK, ewentualnie w USA, a Irlandia zawsze jest tam gdzieś pomijana. Co prawda tradycje są bardzo podobne, ale Irlandzki akcent oraz humor zdecydowanie uczynią tę lekcję dużo ciekawszą!

Ponadto, żeby grupy na poziomie C1-C2 się nie nudziły, proponuję na koniec zaserwować Listening Comprehension do fragmentu filmiku “Mrs Brown’s Boys”. Jest to bardzo popularny serial komediowy o Irlandzkiej rodzinie. Jest pełen fajnych wyrażeń, specyficznego akcentu, no i oczywiście śmiechu. Poniżej znajdują się linki do filmików na YouTube oraz Listening Comprehension worksheet wraz z odpowiedziami. Koniecznie obejrzyjcie sobie filmiki przed lekcją, zeby upewnić się, że będą odpowiadać językowo waszym grupom. Język jest bardzo specyficzny i dosyć trudny.

Have fun! 🙂

Sylwia

Pliki PDF do pobrania:

christmas-worksheet

mrs-brown-christmas-videos-worksheets (Listening Comprehension Worksheet)

mrs-brown-listening-answers

 

Linki do filmików na YouTube:

Filmiki do pracy z plikiem PDF Christmas Worksheet

“British Christmas” by Anglophenia 

“Irish Christmas” by Republic of Telly

Linki do fragmentów “Mrs Brown’s Boys”:

“Tree Trouble”

“Sing-a-long”

Leave a Reply